Sotsiaaldemokraat Jaak Juske kirjutas oma
blogis, et Tallinna laenukoormus on lubatust suurem ja ametnike vastustest võib
välja lugeda, et maamaksu tõsteti vaid eelarve lappimiseks.
Õhtul peeti Tallinna volikogu rahanduskomisjonis maha kirglik eelmäng neljapäevasele linnavolikogu istungile, kui muidu on komisjoni päevakorras kuni kümme punkti ja istung kestab mitte üle kahe tunni, siis seekord võttis 16 päevakorrapunkti menetlemine aega täpselt neli tundi, kirjutas sotsiaaldemokraat Jaak Juske oma blogis.
"Linnaeelarvet arutades saime teada, et ühes avaliku- ja erasektori koostööprojektidega ulatub Tallinna laenukoormus uuel aastal tublisti üle 70 protsenti jooksva aasta tuludest. Seadusega lubatud piir on aga vaid 60 protsenti. Eelarvet kaitsnud linna finantsdirektor Katrin Kendra väitis järjekindlalt, et kuigi eelarve tulude pool jääb sel aastal esmakordselt sügavalt miinusesse, pole Tallinn siiski veel pankrotis," kirjutas Juske.
"Kõige tõsisem sõnasõda puhkes aga maamaksu eelnõude puhul. Linnavalitsuse eelnõud kaitses maa-ameti esindaja, kelle käest küsisin, et miks linn maamaksu määra niivõrd järsult tõsta tahab. Vastusest võis välja lugeda, et linnavalitsusel oli vaja täita eelarveauk ja määra tõsteti just selles ulatuses, et see auk täita. Seega osutus Savisaare jutt vajadusest kiirendada maamaksu tõusu kaudu linna kanaliseerimiseks tallinlaste petmiseks. Pealegi on linna kanaliseerimise kohustuse võtnud oma ajal selgelt enda kanda AS Tallinna Vesi enamusaktsiate omanik," mõtiskles poliitik.
Blogist saab veel teada, et rahanduskomisjon arutas ka ühistranspordi piletihinna ja parkimistasu tõstmise eelnõud. Ühistranspordi piletihinna kergitamiseks poleks vajadust, kui linnavõim ei tõstaks uuel aastal propagandakulutusi enam kui kaks korda. "Vitsut teatas seepeale, et linna meediakulud peavad suurenema, sest riik tõstab kütuse aktsiisi," vahendas Juske komisjonis toimunut.
Parkimistasu puhul selgus, et linna tulud suurenevad 25 protsendi võrra ehk samas mahus saab ka parkimiskontrolliga tegelev AS Ühisteenused järgmisel aastal rohkem tulu.
"Kõik kõnealused eelnõud kiideti täna keskerakondlaste häältega heaks. Samas on selge, et neljapäevasel volikogu istungil tuleb neil teemadel veelgi tulisem sõnasõda. Ööd on pealinna volikogus oi kui pikad," lõpetas mees sissekande veebipäevikusse.
Seotud lood
Tallinna linnapea Edgar Savisaar on
valmis loobuma maamaksu määra tõusust Tallinnas järgmisel aastal, tingimusel kui
Reformierakond ütleb lahti kütuseaktsiisi tõusust, elektriaktsiisist ja
käibemaksu suurendamisest.
Tallinna Sotsiaaldemokraatide esimees Jaak
Juske arvates on Tallinna linnavalitsuses järgmise aasta eelarve eelnõu selgelt
ülepingutatud.
Viimsi vallal oli tuleval aastal plaanis
tõsta maamaksu määra 1lt 2,5%ni. Valla elanike ägeda vastuseisu tõttu jäi
maksumäära tõstmine siiski ära.
Teist aastat järjest annab Eesti
Omanike Keskliit nõupäeval välja "aasta omanike sõbra" tiitli. Tänavuse
aasta sõbra tiitli võitis nädalaleht Maaleht.
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.