Reformierakonna fraktsiooni aseesimehe Peep
Aru sõnul ei tulnud Jõksi läbikukkumine ilmselt kellelegi üllatusena ning
saatuslikuks sai Allar Jõksile liigne populism ja tugevamate kandidaatide
silmapiiril olek.
„Ka presidendile ei tulnud see üllatusena, kes konsultatsioonide kaudu oli parlamendi seisukohtadega hästi kursis," sõnas Aru. "Mõnevõrra üllatav oli ainult see, et Jõksil parlamendis nii vähe toetajaid on,“ sõnas Aru erakonna teates.
„Jõksi sisuline nõrkus sai selgeks kohe kui tema tegemisi eelmise õiguskantsleri Eerik-Juhan Truuvälja tööga kõrvutati. Ehkki avalikkuses on tahetud jätta muljet, et Jõks päevast päeva palehigis põhiseadusega vastuoludele osutas ja tema eelkäija ei teinud midagi, räägivad kuivad numbrid risti vastupidist,“ ütles Aru.
Aru sõnul on Jõks oma ametiajal teinud 9 ettepanekut seaduste põhiseadusega kooskõlla viimiseks ja 14 ettekannet seaduste muutmise vajadusest, Truuväli jõudis oma ametiajal seevastu teha tervelt 23 ettepanekut ja esitada 60 ettekannet.
„Loomulikult on juristi roll ja rahvamehe roll kaks täiesti erinevat asja. Võimalik, et igaüks oleks täna õiguskantslerina sama popp kui Jõks. Võrrelda pole tegelikult kellagagi, sest Jõks on esimene omataoline selles rollis. Me keegi ei tea, kuivõrd popp olnuks Truuväli, kui ka tema ajal oleks olnud õiguskantsleril ombudsmani ülesanded,“ lisas ta.
Aru sõnul mõjutas tänast hääletustulemust kindlasti ka see, et Eesti Vabariik on rikas heade õiguskantsleri kandidaatide poolest, kel pole veel antud võimalust oma andeid 7 aasta kestel näidata.
„Midagi erakorralist Jõksi põrumises ei ole. Eesti on parlamentaarne riik ja - nagu ütles president kevadel - parlament ei tohi olla kummitempel. Presidendil on õigus teha oma ettepanekuid ja parlamendil on jällegi täielik õigus neid tagasi lükata,“ ütles Aru.
Seotud lood
Riigikogu keskfraktsiooni esinaine Vilja
Savisaar ütles aripaev.ee-le, et Keskerakond on tänase riigikogu otsusega
rahul.
Riigikogu ei toetanud uueks ametiajaks
kandideerivat Allar Jõksi, vastu olid 56 riigikogu liiget ning poolt 36
saadikut.
Reformierakonna fraktsioon arutas täna
Allar Jõksi kandidatuuri õiguskantsleri kohale ja leidis, et kandidaadi suurimad
puudused on sisulised tegematajätmised.
Täna riigikogus toimunud salajasel
hääletusel ei leidnud toetust Jõksi jätkamine õiguskantslerina, kuigi
sotsiaaldemokraadid toetasid president Toomas Hendrik Ilvese ettepanekut
nimetada Allar Jõks õiguskantsleriks järgnevaks seitsmeks aastaks, teatas
erakond.
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.