1Partner Kinnisvara hinnangul kaovad alanud
aasta jooksul turult umbes pooled kinnisvaravahendusega tegelevad ettevõtted,
oodata on nii ühinemisi, tegevuse lõpetamisi kui ka pankrotte.
“Viimase aasta jooksul toimunud turumuutustele suur osa neist tõenäoliselt vastu ei pea,” nentis 1Partner Kinnisvara tegevdirektor Martin Vahter ning lisas, et tõenäoliselt saab käesolev aasta proovikiviks ka mõnele suuremale büroole. “Esimesed koondamised on toimunud ning muudatusi on toimunud ka ettevõtete juhatustes,” kommenteeris Vahter.
Tema sõnul on viimastel kuudel nähtav protsess, kus suuremate ja tugevamate büroodega soovivad liituda nii väikefirmade töötajad kui ka ettevõtted tervikuna. 1Partner on pidanud läbirääkimisi nii firmade kui ka ühest ettevõttest teise üle tulla soovivate töötajatega. „Praegust olukorda kinnisvarasektori personali hulgas võib nimetada ka omanäoliseks rahvaste rändeks, kus valdkonnale truuks jääda soovivad tegijad otsivad endale tugevamat jalgealust,” lisas Vahter, kelle sõnul on on suurenenud nende ettevõttesse saadetavate cv-de arv inimeste poolt kelle senine taust on seotud kinnisvaraga.
1Partner Kinnisvara tegevdirektori sõnul on Eestis üle 300 kinnisvaravahendusega tegeleva büroo, millest enamik on loodud just kinnisvarabuumi algusaegadel või selle laineharjal 2003-2005.
Seotud lood
Linnalähedaste kõrghaljastuseta
elamukruntide ja nendel paiknevate majade müügiga on suuri raskusi, ent mõnel
pool on hinnad hoopis kerkinud.
Jaanuarist asus 1Partner Ehituse
tegevjuhi kohale Priit Aer, kes võrdleb kinnisvara arendusprotsessi
vastupidavusalaga, kus paljudel, kes viimastel aastatel suure hurraaga rajale
asusid, on täna tõenäoliselt hing kinni.
1Partner Kinnisvara poolt läbi viidud
iga-aastasest küsitlusest selgus, et 2008. aastal lõpetab raske olukorra tõttu
kinnisvaraturul oma tegevuse üle 25 kinnisvarafirma.
1Partner Kinnisvara arendusjuhi Ragnar
Everesti sõnul hõlmas maa-ameti statistika kogu Eesti kinnisvaratehinguid ning
ettevõtte kinnitusel nende numbrid niivõrd suuri erinevusi tehingute arvus ei
tähelda, kuid eduka müügi tarvis tuleb praegu teha kõvasti tööd.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.