Käesoleva aasta 15. aprillist jõustub
väärismetalliseaduse muutmise seadus, mille kohaselt
saavad jaekaupmehed ja pandimajad õiguse väärismetalliga kaubelda.
TKE pandimaja juht Tõnis Mägi on arvamusel, et uus seadus muudab mõneti pandimajade tegevust. Tema sõnul realiseerivad pandimajad ka täna omanikuta jäätud väärismetalli, kuid parem on seda ikka seaduse järgi teha.
Küsimusele, kas aprillist jõustuv väärismetalliseaduse muutmise seadus ka pandimaja tööd muudab, vastas TKE pandimaja juht Tõnis Mägi, et eks see uus seadusemuudatus muudab mõningal määral pandimajade elu. Väärismetall aga pandimajale peavalu ei valmista, kuna nende hind 1 grammi eest on 150-175 krooni, mis on kordi väiksem summa kui kesklinnas panditava kulla eest makstav.
"Kuna me ei paku kliendile kulla grammi eest nii suurt hinda kui mõningad pandimajad linnas, siis meile panditud kuld ostetakse reeglina omaniku poolt välja. 1 grammi eest pakume me vastavalt esemele 150-175 krooni. Linnas võib grammi kulla eest saada kuni 500 krooni," lausus Mägi ning lisas, et kui klient tõesti panditud vääriseset välja ei osta, siis müüb pandimaja need proovikojale maha. Kui aga personalile ise mõni ese meeldima hakkab, siis ostab ta ise selle pandimajalt välja.
Seotud lood
Käesoleva aasta esimestel kuudel on
maailmaturu hinnatõusule vaatamata kulda investeerimine märkimisväärselt
kasvanud.
Pärnus tegutseva Tädi Valli pandimaja
juhataja Liilia Tšaikovskaja sõnul müüvad nad väärismetallist kaupu, mille
klient on pandimajja kauemaks kui kolmeks kuuks hüljanud.
Tallinna pandimajades käivad peale
probleemse kontingendi ka pensionärid ning tavainimesed, kel enne palgapäeva
kitsas käes. Huvitava kokkusattumusena asuvad paljud pandimajad just kasiinode
kõrval.
Kulla hind jätkas eile alanud langustrendi
pärast seda, kui USA rahandusministeerium kinnitas, et nad toetavad
Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) kullareservi mõningast vähendamist, kirjutab
Bloomberg.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.