Kolm aastat tagasi Hewlett-Packardi juhiks
asunud Mark Hurd lubas ametikohale asudes luua ettevõttes kultuur, kus
vaieldakse iga kulutatava sendi pärast, kirjutab uudisteagentuur Bloomberg.
Nüüd kinnitavad analüütikud peaaegu ühest suust, et kulude kokkuhoid on ennast ära tasunud ja Hurd on maailma suurima arvutitootja suutnud kriisist välja tuua. Ettevõtte personaalarvutite tootmise kasumimarginaalid on viie aasta suurimad, tagasi on võidetud turuliidri koht arvutiturul ning aktsia hind kerkis novembris seitsme aasta kõrgeimale tasemele 53,41 dollarini. Tõsi, koos ülejäänud tehnoloogiasektoriga on see nüüdseks kukkunud pea veerandi võrra 40,50 dollarini.
Kui Hurd võttis pärast endise juhi, maailma ühe prominentsema naisjuhi Carly Fiorina minemalöömist ettevõtte juhtimise üle, lausus ta, et ei usu, et kõik varasematel aegadel tehtud kulutused on efektiivsed ja hakkas neid kärpima kuni pisiasjadeni välja. Sellega kaasnesid aga muutused juhtimisstruktuuris ning 2000 müügimehe juurdevõtmine, tänu millele on ettevõte mööda läinud Dellist, ületanud kasumiprognoose ning kasvatanud käibe enam kui 100 miljardi dollari suuruseks.
Analüütikute sõnul saab Hurdile järgmiseks väljakutseks olema USA majanduskasvu aeglustumine. Bank of America analüütik Scott Craig alandas ettevõtte 2008. ja 2009. aasta kasumiprognoosi kartuses, et tarbijad vähendavad kulutusi personaalarvutitele ja ettevõtted serveritele. Need kaks tootegruppi annavad poole kontserni müügitulust.
Hurd ise selgitas uudisteagentuurile jaanuaris antud intervjuus, et ettevõtte geograafiline hajutatus on parem kui konkurentidel. Nimelt annab Hewlett-Packardi käibest 67 protsenti müük väljaspool USAd, Dellil aga 46 protsenti ning IBM-il 65 protsenti. Ta lubas, et tähelepanu keskmesse jääb endiselt kulude kokkuhoiule. Eelmisel aastal teenis kompanii tunnis 12 miljonit dollarit (125 miljonit krooni), kulutas aga 11 miljonit dollarit. Hurd soovib seda vahet suurendada.
Mark Hurd asus Hewlett-Packardi tegevjuhi kohale 2005. aasta märtsis.
Seotud lood
Kui sushi oleks leiutatud Hewlett-Packardis
oleks selle nimetus olnud "külm surnud kala", olevat Ränioru (Silicon Valley)
vana nali iseloomustamaks maailma suurima arvutitootja suhtumist
jaetarbijatesse.
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.