Homme on riigikogus teisel lugemisel
seaduseelnõu, mis võimaldab börsifirmas enamusosaluse saavutanud aktsionäril
kohustuslikust ülevõtmispakkumisest loobuda.
Investeerimisfondide seaduse, tagatisfondi seaduse ja väärtpaberituru seaduse muutmise seaduse eelnõu (172 SE) muudab väärtpaberituru seaduse § 170 kolmandat lõiget ning eemaldab sellest sõnad "välja arvatud kohustuslik ülevõtmispakkumine".
Praegu kõlab väärtaberituru seadus mainitud punktis järgmiselt: "Ülevõtja teeb ülevõtmispakkumise, välja arvatud kohustuslik ülevõtmispakkumine, selle läbiviimiseks küllaldaste finantsvahendite ja võimaluste olemasolul."
Muudatusettepanek pärineb finantsinspektsioonilt, kes tahab ühtlustada Eestis kehtiva börsiettevõtete ülevõtmispakkumiste korra ELi ülevõtmispakkumiste direktiiviga (2004/25/EÜ).
Tähte närides võib jõuda seisukohale, nagu kohustusliku ülevõtmispakkumise puhul poleks tarvis aktsiate ostuks vajatava raha olemasolu tõendada, ütleb seaduseelnõu seletuskiri.
Seadusandja pidas aga silmas hoopis olukorda, kus väärtpaberituru seadusest tuleneva ülevõtmiskohustusega on seotud erandlikud asjaolud, näiteks aktsiakapitali vähendamine või kontsernisisesed muudatused ning enamusaktsionäril polegi kavatsust ülejäänud aktsiad ära osta.
Raha ja kulutamissoovi puudumisel saab ülevõtja finantsinspektsioonilt erandit taotleda ehk loobuda börsiettevõttele kohustuslikust aktsiate ostmisest. Siis pole vaja tõestada ka raha olemasolu, lisab seletuskiri.
Seaduse koostaja hinnangul tagab muudatus vähemusaktsionäridele parema õiguskaitse.
Seotud lood
Täna oli riigikogus kolmandal lugemisel
riigikogu rahanduskomisjoni algatatud investeerimisfondide seaduse, tagatisfondi
seaduse ja väärtpaberituru seaduse muutmise seaduse eelnõu, mis võeti vastu.
Väikeaktsionärid saavad oma aktsiaid müüa
hinnaga 29 krooni, vahendas Radissonis toimuvalt pressikonverentsil aripaev.ee
ajakirjanik.
Kalevil pole veel paika pandud, kuidas
väikeaktsionäridelt hakatakse aktsiaid tagasi ostma.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.