Soome telekommunikatsioonifirma Elisa Eesti
tegevjuht Sami Seppänen ütles tänasel Briti-Eesti kaubanduskoja
konkurentsiseminaril, et Eesti seadustab pidevalt röövimist.
Kui kaua röövimine kestab, seda ei oska keegi öelda. "Olen oodanud juba kaheksa aastat, et midagi muutuks," rääkis Seppänen isiklikust kogemusest.
„1992. aastal sõlmitud kontsessioonileping seadustas röövimise kümneks aastaks,“ selgitas Seppänen. „Kaotasime 2 miljonit krooni, kuna EMT ja Elion olid ehitanud võrgu ega lasknud sellele ligi.”
Tavatelefoni turg on vaba alates 2001. aastast, kuid kas ses valdkonnas on vaba konkurents võimalik? ”Jah, teoreetiliselt,” vastas Seppänen enda püstitatud küsimusele ning märkis, et Elisal kulus ametlikult avatud turule pääsemiseks tervelt kolm aastat. ”Kolm aastat lahingut,” lisas Seppänen nördinult.
Seppäneni sõnul on Eestis üpris tavaline, et sideamet ja konkurentsiamet soosivad Eesti Telekomi. „Ja tulemus,“ lisas ta, „Eesti Telekom, see on riik riigis. Räägin neile (side- ja konkurentsiametnikele – toim.) seda, kuid nad ei usu mind.” Olukorra ilmestamiseks näitas Seppänen kuulajaile samal ajal kujundlikku pilti, kus väike ruugevöödiline kassike on teda sihtiva püstoli ees käpad püsti tõstnud.
Kui varem polnud tarbijahinnad reguleeritud, siis praegu maksab tavatelefonilt mobiilile võetud kõne 3,9 krooni minut. ”2008. aastal on Elisa ja Tele2 sunnitud selle tõttu Elionile maksma 100 miljonit krooni,” kurtis Seppänen. ”Elioni kliendid maksavad selle eest lisaks 100 miljonit krooni kasumiks ilma, et oleks saanud ühtki täiendavat teenust.”
Seppäneni kinnitusel on selline 200 miljoni kroonine kasum erakorraline. Pärast tavatelefonilt mobiilidele võetud kõnede hinna fikseerimist tõusis elioni kasum 40%. ”Elioni premeeritakse 200 miljoni krooni ekstra kasumiga. Elioni 580% kasumimäär on rekordiline kogu maailmas!” ütles ta.
Seppäneni sõnul läks röövimine õnneks, kuna kuni 2005. aastani oli Eesti konkurentsialane seadusandlus nõrk ning kuni 2008. aastani valvas telekomiturgu mitu erinevat asutust. „Palju juhtumeid lõppes ei kellegi maal,” selgitas Seppänen.
”Siin oli väga selge sõnum konkurentsiameti juhile Märt Otsale. Näen võimalust vähendada nii oma firma kui ka perekonna telefoniarveid,” kommenteeris seminari modereerinud Microsoft Eesti juht Rain Laane.
Konkurentsiameti juht Märt Ots märkis, et telekomiturul võiks asjad tõesti paremini olla. ”Energeetikas oleme väga tugevad, kõik hinnatõusud kooskõlastatakse konkurentsiametis,” ütles Ots ja lisas, ”telekommunikatsioonis annab asju aga ka paremini teha.”
Seotud lood
Konkurentsiameti juht Märt Ots ütles täna
aripaev.ee-le, et kartelli väljaandja kriminaalsüüdistusest
vabastamise kohta tuleks aru nõuda koalitsioonipoliitikutelt.
Advokaadibüroo Clifford Chance Brüsseli
büroo konkurentsiekspert Kaarli Eichhorn ütles, et kohtusse jõudnud juhtumid on
vaid jäämäe tipp äris lokkavatest kartellikokkulepetest.
Elisa Eesti juhatuse esimees Sami Seppänen
ütles, et on eelmise aasta tulemustega rahul, ning eitas kategooriliselt
väidet, nagu oleks Tele2 nendest tulemustelt ette läinud, väites, et konkurent
manipuleerib andmetega.
Farmaatsiafirma GlaxoSmithKline Eesti juht
Akshay Mody rääkis tänasel Briti-Eesti kaubanduskoja seminaril, et ravimiturul
pole vaba konkurentsi üheski Euroopa Liidu liikmesriigis.
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.