Eesti lohesurfarid on pahased
tuuleenergeetikute peale, kes rikuvad surfajate lõbu Hiiumaal Ristnas
hiiglasliku tuulemõõtmismastiga.
Kui kellelegi kõlab uudsena tuulelohesurfamise spordiala, siis lihtsustatult on tegemist kummiülikonnas mehe või naisega, kes surfilaua külge kinnitatuna langevarju meenutava lohe abil tuult püüdes mööda laineid libiseb. Needsamad harrastajad tunnevad nüüd, et tuuleenergeetikud, täpsemalt OÜ Nelja Energia on seadnud nende elu ohtu, sest on paigutanud tuulelohesurfajate meeliskohta, Hiiumaal asuvale Ristna põhjaneemele tuulemõõtmismasti. Mast ise polegi see, mille vastu häält tõsta, probleemiks on masti püsti hoidvad trossid, millesse lennates võivad surfarid end sodiks sõita.
"Eluohtlik on tuulemõõturi mast eelkõige seepärast, et lohesurfarite lohede pikad liinid võivad masti vaieritesse või masti enda ümber takerduda ning siis muutub surfilohe tohutu veojõud kontrollimatuks. See võib ka sõitja enda nende vaierite otsa vedada, teda sealjuures kõvasti vigastades," räägib ala harrastaja Jaano-Martin Ots.
Kolmeleheküljelises pöördumises uurivad paarkümmend erialaliitu, miks masti püstitades ei arvestatud asjatundjate palvete ja ettepanekutega, et populaarne surfamiskoht turvaliseks jääks.
Tuuleenergeetikud seevastu väidavad, et pole mingeid ettepanekuid saanud ning lisaks sellele, et mast on ajutine ja mõeldud mõõtma vaid kaks aastat, on see ka keskkonnateenistuse ja vallavalitsuse kooskõlastusega paigaldatud. Võta siis kinni, kummal on õigus.
"Oleme võtnud ühendust Eesti Lohesurfiliiduga, kellega üritame tekkinud tülis kompromissi saavutada ja eelkõige leida lahendusi ohutuse tagamiseks," märgib masti püstitanud firma juht Martin Kruus. "Ühe meetmena oleme valmis mõõteperioodi lühendama kahelt aastalt ühele ning paigaldama vajalikke hoiatusmärke turvalisuse suurendamiseks."
"On aga selge, et turvalisuse eest vastutab lohetaja eelkõige ise, hinnates potentsiaalseid riske enne sõitma minekut. Meie mõõtemast on ainult üks paljudest asjadest, millega peab arvestama. Sama ohtlikud on teised kaldal asuvad objektid, nagu kivid, puud, hooned, elektriliinid, pargitud autod ja tegelikult ka teised inimesed," lisab Kruus, kes loodab surfaritega ühise keele leida.
Autor: Gert D. Hankewitz
Seotud lood
Meediamagnaat Hans H Luik rääkis tänasel
konverentsil Fookus 2008, et lastele tuleb juba varakult õpetada, kuidas
internetis hakkama saada.
Pahaste lohesurfarite ridadega on liitunud
veelgi enam spordifanaatikutest ettevõtjaid.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.