Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia
instituudi juhtivteadur Anto Raukas ütles aripaev.ee intervjuus, et väiksem
tuumajaam maksaks praegu umbes 30 miljardit krooni ja see tuleks ehitada
loomulikult laenuga.
Raukas selgitas intervjuus, et praegu ehitatakse Eestis Baltimaade suurimat tuulikute parki võimsusega 39 MW. „Avamere tuulepark pidavat maksma 50 miljardit krooni, mis on tugevasti allahinnatud. Tuulikute võimsus on 2-4 MW, aga me vajame energiat tuhandetes megavattides. Päikesepaneelide võimsus on veelgi väiksem ja hind kõrge. Saksamaal maksab 1kWh päikeseenergiat 7,5 krooni.“
„Väiksem tuumajaam maksaks praegu umbes 30 miljardit krooni ja see tuleks ehitada loomulikult laenuga. Kui laen oleks 50 aasta peale, siis tuleks tagasi maksta aastas alla miljardi krooni, mis on Eestile kerge ülesanne,“ märkis professor.
„Tuumaenergia kasutamist ei ole võimalik edasi lükata ja juba lähiaastatel ootab Eestit ees energiakriis. Me ei suuda täita EL liitumislepingus lubatud põlevkivituha märgärastuse asendamist kuivtranspordiga, me ei tea, kas EL lubab meil pikendada vanade põlevkivikatelde kasutamist jne. Leedu palve pikendada Ignalina jaama kasutusaega lükati ju jõhkralt tagasi. Aga see on õige, et tavainimene teab Eesti maavarade kasutamisest vähe ja Eesti rahvast ei röövi ainult Rootsi pangad,“ tunnistas Raukas.
Loe
online-intervjuud
siit.
Seotud lood
Alternatiivenergia kasutuselevõtt Eestis on
alles lapsekingades, üks põhjus on praegu kasutatava energia madal hind.
Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia
instituudi juhtivteadur Anto Raukas ütles aripaev.ee online-intervjuus,
et igal juhul on ka 20 aasta pärast tuumaenergia kõige odavam, aga põlevkivi
võib osutuda ülejõukäivalt kalliks.
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.