Õiguskantsleri kantselei koostas kogumiku
„15 kaasust“, sisaldab 15 olulisemat ja pretsedentiloovamat kaasust
kahe õiguskantsleri – Eerik-Juhan Truuvälja ja Allar Jõksi 15 aasta
tööst.
Viisteist aastat ei ole piisavalt pikk aeg selleks, et teha kõikehõlmav kokkuvõte õiguskantsleri institutsioonist. Kaante vahele kogutud viisteist kõige olulisemat kaasust võiks sellegipoolest anda vastuse küsimusele, millega õiguskantsler tegeleb, teatas kantselei.
Kas õiguskantsler on õiguskubjas või juriidiline tähenärija, kelle ainuke eesmärk on seadustes ja määrustes näpuga järje ajamine? Kas õiguskantsler on objektiivne põhiseaduslikkuse järelevalvaja, kes peab tagama kõigi õigustloovate aktide kooskõla põhiseaduse ja seadustega, või hoopis põhiõiguste kaitsja? Milline on õiguskantsleri roll kolme erineva võimuharu tasakaalustamisel? Kust jookseb piir õiguse ja poliitika ehk lubatava ja lubamatu vahel? Milliseks kujuneb õiguskantsleri roll järgmise viieteistkümne aasta jooksul?
Nii kirjutab Allar Jõks raamatu avapeatükis ning loodab, et tähelepanelik lugeja leiab kirjapandust üksjagu mõtlemisainet, et kujundada oma seisukoht.
"Põhiseaduse aluspõhimõtete sõltumatu järelevalvaja ja isiku põhiõiguste kaitsjana peab õiguskantsleri tegevus olema suunatud õigusriigi ja demokraatia tugevdamisele. Selleks on vaja kaasa aidata õigluse, sotsiaalse kindlustunde ja läbipaistvuse suurendamisele ühiskonnas. „Teist nii tugevat tagatist riigi ja kodaniku vahelise usalduse suurendamiseks pole olemas. Õiguskantsler saab oma igapäevase tegevuse kaudu kujundada, hoida ja arendada väärtushinnanguid ja põhiseaduskultuuri“, kirjutab Allar Jõks, Eesti õiguskantsler ajavahemikul 7. märts 2001 – 7. märts 2008.
Kogumiku idee autori, õiguskantsleri kantselei direktori Alo Heinsalu hinnangul on raamatu „15 kaasust“ näol kaante vahele koondatud õiguskantslerite pilguheit tagasi, et ammutada kogemust tuleviku kujundamiseks.
Seotud lood
Õiguskantsler Allar Jõksi sõnul on kurb
tõdeda, et üheksakümneaastase riigi poliitiline kultuur ja põhiseaduskuulekus on
justkui puberteediealisel.
Riigikogu ei toetanud uueks ametiajaks
kandideerivat Allar Jõksi, vastu olid 56 riigikogu liiget ning poolt 36
saadikut.
Globaalses rahanduses toimuvad suured muutused ning Saudi Araabia on üks riike, mille suund on muutumas. Riik teeb suuri investeeringuid mineraalide kaevandamiseks, tugevdab sidemeid Hiinaga ning loob uusi strateegiaid kaubanduses. Toorainetest võib olla kujunemas uue finantskorra vundament, kirjutab Alex Deluce portaalis The Gold Telegraph.