USA kinnisvaramulli lõhkemine on toonud
kaasa globaalse pöörise: kinnisvarahinnad on langenud Iiri
maakohtadest ja Hispaania rannikualadest kuni Balti riikideni ning isegi
osas Põhja-India paikades.
Selline korraga maailmas toimuv kinnisvarahindade langus on eriti teravaks muutunud just viimastel kuudel ning see kammitseb majanduse kasvu globaalselt ning avaldab mõju ka töökohtadele, kirjutas The New York Times.
Varem kuumad eluasemeturud Ida-Euroopas ja Baltimaades jahenevad kiirelt, sest närvilised lääneeurooplased lõpetavad korterite ostmise Tallinnas, Varssavis ja teistes kinnisvara kullaaukudes.
Iirimaal, Hispaanias ja Suurbritannias, kus eluasemeturud tõusid viimase dekaadi jooksul kõrgustesse, langevad tagasi maa peale. Kinnisvaraanalüütikud ennustavad, et sellised riigid võivad kogeda veelgi tugevamat kokkutõmbumist kui USAs, langus võib muutuda isegi laialdaseks krahhiks.
"USA probleemid kanduvad üle Euroopasse. Olukord on oluliselt hullem, kui prognoosisime,” ütles Suurbritannia Readingu ülikooli eluasemehindu uuriv professor Michael Ball. Näiteks Iirimaal on eluasemehinnad palju rohkem langemas kui USAs.
Seotud lood
Leedu linnlaste arv, kes tahaks
investeerida kinnisvarasse on kahanenud 22 protsenti, selgus uuringust.
SEB Grupi täna avaldatud Ida-Euroopa
majandusülevaates tuuakse majanduskasvu pidurdumise süüdlasena välja
kinnisvaraturg.
Eelmise aasta neljanda kvartali
kinnisvarahinnad kukkusid 14,5 protsenti, mis on kiireim hinnalangus riikides,
mida katab Knight Franki globaalne kinnisvaraindeks.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.