Transiidiärimees Oleg Ossinovski arvab, et
teoorias on Vene-Eesti transiidikasv võimalik, kuid praktiliselt vähe
tõenäoline. Samas lätlased on kujunenud olukorda tema sõnul hästi ära
kasutanud.
Ajalehele Business i Baltija antud intervjuus räägib transiidiärimees Oleg Ossinovski transiidisuhetest Venemaaga ning sellest, mida transiidi aeglustamine Eestile kaasa tõi.
Kui palju Eesti kaotas seoses Vene-Eesti vahelise transiidi aeglustamisega?
Analüütikute sõnul on summa, mida Eesti kaotas 7 miljardit krooni. Minu arvates on see täiesti reaalne. Sellegi poolest on siiani veel teadmata pankade ja avaliku sektori saamata transiiditulu. Majanduse langus puudutas kõiki, nii suuri kinnisvaraettevõtjaid kui ka ruutmeetri müüjaid. Seetõttu on raske hinnata, kui palju transiidi vähenemine majanduse jahtumist mõjutas.
Ekspertide hinnangul on transiit langenud 30-40% võrra. Mida te arvate, kas Eesti- Vene vahelise transiidi taastamine samal tasemel nagu varem on võimalik?
Teoreetiliselt on see võimalik. Taastada saab kõike ja täielikult. Küsimus on aga selles, kuidas mõlemad osapooled, Eesti ja Venemaa, oma suhtumist parandavad. Ma kardan, et praegusel hetkel ei ole suhete paranemine poliitiliselt võimalik. Seetõttu ei ole ka loota lähiajal kaubandussuhete taastumist. Siinkohal ei saa ma öelda midagi halba meie valitsuse kohta, seal on targad inimesed. Nad on kõik professionaalsed poliitikud, kellele jaoks tähendab raha valijate hääli. Kui ees ootavad valimised, siis kahjuks poliitikud käituvad vastavalt sellele, kuidas ja kust rohkem hääli koguda, ning ei pööra tagajärgedele suuremat tähelepanu. Kuid eelkõige on ka poliitikud kodanikud, kes tahavad, et riik elaks hästi, kuid tihtipeale langetatud otsused seda soovi ei soosi.
Osa nn endisest Eesti transiidist voolas Lätti. Eelmisel aastal kaalusite ka oma osa oma firmast naaberriiki kolida.
Jah, seda varianti oleme me tõesti kaalunud.
Paistab, et Läti sadamatel on õnnestunud napsata osa, mis Eesti sadamatest välja voolas?
Kui nii võtta peaks Läti osadele Andus Ansipi valitsusliikmetele ausamba püstitama. Kuid tuleb tõdeda, et ka Läti poliitikutel on selles loos oma osa. Lätlased oskasid Eesti olukorrast kasu lõigata ning viivitamatult soojendada üles suhted Venemaaga, millest eelkõige Läti praegu kasu lõikab. Kõrvalt vaadates tundub, et Läti ja Venemaa suhted on 15 aasta jooksul parimas staadiumis. Peale selle on Läti äris rohkem pragmaatilisust ning vähem emotsioone.
Seotud lood
Spacecomi omanik Oleg Ossinovski
kommenteeris venekeelsele majandusuudiste portaalile dv.ee,
et jäi 2007. aasta tulemusega üldiselt rahule.
Transiidiärimees Oleg Ossinovski on juurde
ostnud ligi miljoni krooni eest 12 000 Norma aktsiat.
Tallinna ringkonnakohus jättis jõusse Harju
maakohtu otsuse Oleg Ossinovski ja Spacecomi süüditunnistamises ja karistamises.
Harju maakohtu otsusega määrati Spececomile poole miljoni kroonine trahv ning
Ossinovskit karistati veidi üle 140 000 krooniga.
Harju Maakohus määruse kohaselt ei ole
Eesti Raudtee oma tegevusega kahjustanud konkurente, sealhulgas transiidiärimees
Oleg Ossinovskile kuuluvat ettevõtet Spacecom, teatas konkurentsiamet.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.