Skandinaavia panganduskontsern SEB Grupp
süüdistab nii oma esimese kvartali suurenenud laenukahjumites kui ka madalamas
tegevuskasumis Eesti turgu.
Panga laenukahjumid tõusid möödunud aasta 234 miljonilt SEKilt (390,8 mln kroonilt) 368 miljoni SEKini (614,6 mln kroonini). „Netolaenukahjumid kasvasid, peamiseks laenude provisjoneerimisest Eestis,“ kirjutab pank oma kvartaliaruandes.
SEB grupi andmeil teeniti Eestist esimeses kvartalis tegevuskasumit vaid 25 miljonit SEKi (41,8 mln krooni), mida on ligi 90% vähem kui aasta eest. Tegevustulude maht langes võrreldes aastatagusega 15% ning oli esimeses kvartalis 328 miljonit SEKi (547,8 mln krooni).
SEB esimese kvartali tegevuskasum langes võrreldes möödunud aasta sama ajaga 42 protsenti, ulatudes 2,41 miljardi Rootsi kroonini (4 mld kr). Puhaskasum kukkus 3,262 miljardilt (5,4 mld kr) 1848 miljardini (3,1 mld kr).
SEB kirjutab, et Eesti ettevõtete kasvanud laenuprovisjonid langetasid kogu kontserni jaekaubandusdivisjoni tegevuskasumit. Lätis ja Leedus on olukord endiselt palju parem.
Kontserni juht Annika Falkengren ütles täna panga tulemusi esitledes, et kasum on küll langenud, kuid laenukahjumid on seni siiski veel väga väikesed, kirjutas di.se.
Seotud lood
Nordea Eesti kasum oli esimese kvartalis 78
miljonit krooni, mis on 17% enam kui mullu samal ajal, ent tublist vähem kui
Sampol, kes hiilgas 124 miljoniga.
Hansapank Eesti puhaskasum kasvas võrreldes
2007. aasta viimase kvartaliga 10% ja ulatus 52 miljoni euroni, samas võrreldes
aastataguse ajaga vähenes Hansapank Eesti kasum 8%.
Sampo Panga 2008. aasta I kvartali
puhaskasum oli 124 mln krooni, eelmise aasta esimese kvartaliga võrreldes kasvas
kasum enam kui kaks korda.
Hansapanga Grupi juhi Erkki Raasukese sõnul
on pankadele suurim laenukahjude põhjustaja ilma igasuguse kahtluseta
kinnisvaraarendus ja eelkõige elamispindade arendus.
Valimistega seotud ebakindluse möödumine koos optimismiga ärisõbraliku lähenemisviisi suhtes USA uue administratsiooni ametiajal on suurendanud investorite usaldust ja aidanud kaasa aktsiaturu tõusule. Kuna Donald Trump on praeguseks Ovaalkabinetti naasnud, võib tema eeldatav majanduspoliitika avaldada erinevatele sektoritele märkimisväärset mõju.