Rootsi kaubandusminister Ewa Björling
jätkab võitlust Venemaal toorpuidu ekspordile kehtestatud tollide vastu,
hoiatades, et Moskva paindumatus selles küsimuses võib saada takistuseks Venemaa
pääsule WTOsse.
Nii nagu varem Soome, rõhub ka Rootsi sellele, et puidutollide tõstmine ei ole kooskõlas Venemaa ja Euroopa Liidu vahel sõlmitud kokkuleppega, millega pandi paika Venemaa WTOga liitumise tingimused.
„See on täiesti vale viis WTO liikmeks saamiseks,“ ütles Björling.
Eriti suure löögi saaks Rootsi metsandussektor Björlingi sõnul sellest, kui Venemaa teeks teoks oma plaani tõsta tulevast aastast toorpuidu eksporditollid 50 eurole kuupmeetrist. Kahes etapis on tollid tänaseks tõstetud esmalt 10 eurole ja aprillist 15 eurole.
„Olukord on väga tõsine. Suur osa Rootsi metsatööstusest pankrotistub kui tuleva aasta 1. jaanuarist tolle uuesti tõstetakse,“ ütles Björling agentuurile TT.
Rootsi hinnangul seavad Venemaa puidutollid Rootsis ohtu 6000 töökohta. Kokku on Rootsis metsanduses hõivatud 90 000 inimest. Soomes on eri hinnanguil Venemaa puidutollidest ohust 16 000 – 25 000 töökohta.
Rootsi valitsuse esmane eesmärk on saavutada puidutollide külmutamine tänasel tasemel, edaspidi aga juba tollide kaotamine.
Läbirääkimisi puidutollide üle peab Venemaaga Euroopa Komisjon. Seni mingit läbimurret sündinud ei ole.
Rootsis on samal ajal kuulda arvamusi, et Venemaa puidutollidest tingitud struktuurimuutused võivad Rootsi metsandusele ka kasulikud olla, tõstes Rootsi oma metsade väärtust.
Seotud lood
Soome väliskaubandus- ja arenguminister
Paavo Väyrynen tuli peale kohtumist Venemaa majandusarenguministri
Elvira Nabiullinaga Moskvas tagasi tühjade kätega.
Soome valitsus on otsustanud anda puidu
deklareeritud müügituludele osalise maksuvabastuse, et tagada metsatööstustele
puidu pakkumine.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.