GILD Bankersi partner ja
investeerimispanganduse juht Lauri Isotamm leiab, et riigiettevõtete
börsileminek on hea mõte, kuigi ajastus ei ole praegu kõige parem.
"Riigiettevõtete börsileminek on hea mõte, kuigi ajastus ei ole praegu kõige parem. Prognoositava tootlusega Eesti Energia võiks kas või täna börsile minna. Näiteks Tallinna Sadamale ei ole praegune hetk börsileminekuks kõige soodsam, kuid edaspidi võivad väljavaated paraneda,“ ütles GILD Bankersi partner ja investeerimispanganduse juht Lauri Isotamm, kelle üksus korraldab ka ettevõtete börsileminekuid.
Isotamme sõnul on börsil noteerimine ettevõttele sisuliselt kõige lihtsam viis kapitali kaasata – selle asemel et ettevõte osaliselt või täielikult müüa. "Kuid ka börsikõlbulikkuse saavutamiseks tuleb just ettevõtte sees palju eeltööd teha. Piirkondlike laienemisplaanidega ettevõttele on see hea võimalus kapitali kaasata ja tuntust koguda. Lisaks aitab börsileminek ettevõtet sisemiselt korrastada ja efektiivseks muuta - ühesõna tervikuna tugevdada,“ ütles Isotamm.
"Ka riigiettevõtete puhul taandub see küsimus tegelikult sellele, kui tugev ettevõtte muskel on: kas tegu on teisi ettevõtteid endaga liitva või ise teistega liituva firmaga ning kummaks on siht kujuneda?" lisas ta.
Ekspeaminister Mart Laar leiab, et suuremad riigi osalusega äriühingute aktsiad võiksid olla börsil noteeritud.
"Muutmaks ettevõtteid efektiivsemaks ja läbipaistvamaks, teeb IRL ettepaneku suuremate riigi osalusega äriühingute aktsiate börsil noteerimiseks, mis võiks toimuda järgmistel tingimustel: börsile viiakse eeskätt äriühingud, mis vajavad oma tegevuse laiendamiseks lisakapitali; riik müüb vähemusosaluse, säilitades börsile minekul enamusaktsiad; noteerimiseks vajaliku aktsionäride ringi tekitamiseks viiakse läbi avalik pakkumine kõigile võrdsetel tingimustel," põhjendas Laar Postimehe arvamusküljel.
Seotud lood
Ekspeaminister Mart Laar leiab, et suuremad
riigi osalusega äriühingute aktsiad võiksid olla börsil noteeritud.
Isamaa ja Res Publica Liidu esimees Mart
Laar esitas Eesti majanduse arenguks uued teesid.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.