Eilsel Majandus- ja
kommunikatsiooniministeeriumi energiafoorumil tõmbasid elektritarbijad ja
poliitikud pidurit energiatootjate soovile energiaturg kiiresti avada.
„Tänases majandusolukorras tähendaks turu avamine hinnatõusu, mis kindlasti mõjutab positiivselt Eesti Energia majandustulemusi ent mille läbi selgelt halveneksid suurtarbijate majandustulemused. Selles valguses ei tahaks seda avamist küll kiiremini ette tuua,“ sõnas Repo Vabrikute juht Tiit Kolk, kelle sõnul odav elekter on siin piirkonnas veel viimaseid asju, mis suurtootjaid paigal hoiab.
Ka konkurentsiameti peadirektori Märt Otsa sõnul on võidujooksul energiaturu avamiseks tarbija täiesti kahe silma vahele jäätud. „Viga on see ,et oleme ära unustanud, et teeme turgu ikka tarbija jaoks,“ sõnas Ots ja lisas, et tahaplaanile ongi jäänud eesmärk Eesti tarbijale pakkuda mõistlikku hinda ja varustuskindlust. Sellest lähtuvalt uskus Ots, et turu avamiseks pole kindlasti soodne hetk enne 2013. aastat. „Turu avamiseks on õige hetk siis, kui kõik selleks vastavad tingimused loodud on ja usun, et see saaks olema siiski kusagil 2013. aastal,“ selgitas Ots. Debatil osalenud erakondade esindajate sõnul rääkisid üksmeelselt turu varajase avamise vastu nii piisav ühenduste puudumine, kui ka Eesti majanduse võimetus seista silmitsi energiaturu järsu avamisega kaasnevate probleemidega.
„Selge on see, et elektrihind tõuseb ja sellest meil pääsu ei ole, aga ma ei usu ,et oleme valmis olukorraks, kui nüüd järsult ühe hetkega tõuseks tarbijale hind kaks korda,“ rääkis sotsiaaldemokraatide fraktsiooni ase-esimees Indrek Saar, kelle sõnul jätaks see samuti tarbija kannataja ning tootja võitja rolli.
Eesti Energia juhi Sandor Liive sõnul oleks turu avamine selgelt vajalik ja seda just ühistööna terve Baltikumi ja Põhjamaadega. Sellest tulenevat kindlat hinnatõusu Liive ei näinud. „Hinnatõusu näitab ära turg ja see võib olla nii kõrgem kui madalam,“ ütles Liive, kelle hinnangul võiks just turu avamine olla tee stabiilse hinnani. „Päeva lõpuks tulebki küsida, kas pikaajaliselt tagab klientidele stabiilse hinna Eesti sisene või hoopis suur ja avatud turg. Üheks alternatiiviks ongi ühiselt Baltimaade ja Põhjamaadega elektriturg luua,“ arvas Liive.
Mõtet vaba turu võimesse energiahinda stabiilsena hoida toetas ka BEN Energy juht Marko Allikson, kelle sõnul aitaks just turu varajane avamine parandada Eesti võimekust sellel turul edukalt toime tulla. „Turu avamine tagab võimaluse lihtsamalt tegutseda kõikide asjadega, mis lasevad turul ka tegelikult toimida. Nii tulevad need lahendused kiiremini,“ selgitas Allikson, kelle hinnangus võis just suletud Eesti turg olla põhjuseks, miks meil lähinaabritega vähe ühendusi on. „Kui näiteks Põhjamaade turg ei saa Eest turul korralikult osaleda, ei taheta seda teha ka vastupidi,“ põhjendas Allikson.
Missugune saab tegelikult olema vaba elektrituru hind Eesti majandusele selgub kindlasti 2013. aastaks, mil turg lõplikult avatud olema peab.
Seotud lood
Riiklik energiamonopol püüab
potentsiaalseid konkurente edestada ja võttis sihikule peaaegu kogu Eesti
ranniku ja terve Peipsi järve, et rajada hiiglaslikud tuulepargid.
Venemaa president Vladimir Putin on
veendunud, et nafta, gaas ja elekter peavad kuuluma riigi kontrolli alla.
Eri põlvkondade ühtseks ja tõhusaks tiimiks sidumine võib olla keerukas, kuid õigesti juhitud meeskondades toovad vanemate kogemused koos nooremate avatud mõtlemisega kokkuvõttes paremaid tulemusi, leitakse saates “Minu karjäär”.
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele