Naftabarreli hind üle 135 dollari toob
Euroopas taas protestima Suurbritannia veokijuhid ja Prantsusmaa kalurid ning
ärgitab poliitikuid maksudes vangerdusi tegema.
Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy viskas sel nädalal raadiointervjuus õhku ettepaneku hinnaralli jätkudes külmutada Euroopa Liidus mootorikütuse käibemaks, et suure kütusekuluga ettevõtjatele leevendust tuua. „Kui naftabarreli hind tõusu jätkab, kas lasta siis käibemaksul proportsionaalselt kasvada? Minu ettepanek on see stabiliseerida,“ ütles Sarkozy. „Ma ei saa seda üksi otsustada, kuna selline otsus tuleb teha Euroopa tasandil, kuid ma usun, et Prantsusmaa pole ainus riik, mis on silmitsi tõusvate kütusehindadega,“ jätkas ta.
Euroopa Liitu ärgitas kõrge kütuse hinna vastu samme astuma ka Portugali majandusminister Manuel Pinho hoiatades „murettekitavate tagajärgede eest majanduskasvule“. Portugali kalurid on lubanud koos Itaalia, Kreeka ja Hispaania ametivendadega eelolevast reedest Prantsusmaa kalurite streikidega liituda.
Samuti leidis Sarkozy, et osa kalli kütuse pealt täiendavalt teenitud eelarvetulust võiks riik kasutada suuremate hädaliste toetamiseks. Kolme kuu perspektiivis võiks täiendavatest maksutuludest laekunud fondi suuruseks kujuneda presidendi hinnangul 150 miljonit kuni 170 miljonit eurot.
Euroopa Komisjon, mis on seadnud endale ambitsioonikad „rohelised eesmärgid“, ei ole sellistest kütusemaksude kärpimise ettepanekutest kuigi vaimustatud. Seda enam, et alles 2005. aastal leppisid ELi liikmesriikide rahandusministrid kokku, et kütuse hindade kerkides maksude kallale ei minda.
Sama seisukohta kordas komisjon nüüdki. Komisjoni pressiesindaja energiaküsimustes ütles, et maksude kärpimine ärgitaks vaid tootjariike kütuse hindu tõstma ning „saadaks väga vale signaali“. Lisaks on maksumuudatusteks vaja kõigi 27 liikmesriigi heakskiitu.
Küll on aga Suurbritannia veokijuhtide protestid sundinud Suurbritannia valitsust esialgu vähemalt ajutiselt sügiseni edasi lükkama oma kütusemaksude tõstmise kava. Teisipäeval toimusid suured meeleavaldused Londonis ja Walesis, tekitades tõsiseid liiklusprobleeme. Protestijate üks juhte Mike Greene ütles BBC-le, et kui valitsus makse ei kärbi, hakatakse blokeerima ka rafineerimistehaseid ja sadamaid. 2000. aastal põhjustasid veokijuhtide sarnased aktsioonid toonasele Tony Blairi valitsusele suuri probleeme.
Prantsusmaal on kalurid juba kaks nädalat protestinud diislikütuse järsu hinnatõusu vastu – hinnad on lühikese ajaga kerkinud ligi 30%. Teisipäeval seiskas streik mõneks ajaks praamiühenduse Dunkirkiga ning politseil tuli jõuga laiali ajada blokaad Marsseille’ naftaterminaali ümber.
Briti veokijuhtide sõnul on kütusearved aastaga pea kaks korda kasvanud. Liiter diislikütust maksab Suurbritannias 2,35 dollarit ehk USA mõõtkavas enam kui 9 dollari gallonilt. Iga galloni pealt kasseerib Briti valitsus 3,77 dollarit kütuseaktsiisi ning selle otsa veel 17,5% käibemaksu. USAs võrdluseks maksavad veokijuhid diislikütuselt maksu 53,6 USA senti gallonilt.
Seotud lood
Täna algab kogu Euroopas bensiinijaamades
suur kampaania, millega kutsutakse autojuhte üles õige pisut oma sõiduharjumusi
muutma, et säästa nii kütust, raha kui ka keskkonda.
Reedel Brüsselis lõppenud tippkohtumisel
jäid ELi riigid eri meelt selles osas, kas ja kuivõrd kütuse kõrge hinna mõju
maksude abil leevendada.
Prantsusmaa rahandusminister Christine
Lagarde ütles G8 rahandusministrite kohtumisel, et Prantsusmaa kavatseb võidelda
kütuse käibemaksu külmutamise eest kui riigist saab 1. juulil Euroopa Liidu
eesistujariik.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.