The Finacial Times kirjutas, et Balti riike
ootab karm majanduslangus, samas on maailma krediidikriis jätnud puutumata
Kesk-Euroopa.
Euroopa Liiduga ühinemisel tekkinud buum on läbi ja liidu kiiremini kasvanud riikidest on Baltimaad taandunud aeglaseima kasvuga piirkonnaks.
Samal ajal kui Baltikumi majandus turtsus, tõestas Kesk-Euroopa, et ei hooli eriti globaalsest krediidikriisist ja USA majanduse jahtumisest. Tšehhi keskpanga juht Zdenek Tuma ütles, et kuigi nad ootasid USA ja Lääne-Euroopa majanduse aeglustumise tõttu langust, on uskumatu, kuidas see arenevatest turgudest võib mööda minna.
Poolas kasvas majandus esimesel kvartalil 6% tänu tarbimise ja investeeringute kasvule. Tšehhi majandus kosus 5,4%. Euroga liituva Slovakkia majandus kasvas 8,7%. Isegi kriisist taastuva Ungari majandus kasvas 1,6%.
Kesk-Euroopa maad on edukad tänu tarbimise kasvule, mida toidab krediidi kasv. Lisaks on nad muust maailmast eraldatud ujuva valuutakursiga ja valitsused rakendavad karmi inflatsioonivastast poliitikat. Ka on kohalikud firmad tugevad eksportijad.
Järjest rohkem analüütikuid ennustavad Eestile ja Lätile majanduslangust, küsimus on, kui pikk ja halb see nn raske maandumine on. Järsk majanduslangus ja kinnisvarakriis sunniks Balti riike oma valuutasid devalveerima, kuid see oleks valus.
Rikkaimas Balti riigis Eestis on SKP inimese kohta ikka veel ainul kaks kolmandikku ELi keskmisest ja maapiirkonnad on vaesunud.
Majandustaak piirab ka valitsuste tegemist, raskendades vastumeetmete rakendamist. Skandinaavia pankade laenuraha on kulutaud kinnisvarale ja tarbimisele, selle asemel et seda investeerida tootmisse ja eksporti.
Kriisil on ka head küljed, jooksevkonto puudujääk väheneb ja ettevõtjad keskenduvad ekspordile ja tootlikkuse tõstmisele.
Seotud lood
Eesti majandus ei liigu oodatud
majanduskasvu aeglustumisega kriisi poole, teatas IMF.
Rahvusvaheline reitinguagentuur Moody’s,
mis on analüüsinud üheteistkümne n.ö ohutsoonis Euroopa riigi vastupidavust
majanduse järsu pidurdamise korral, liigitab Eesti kõige madalama riskiastmega
riikide gruppi.
Ainult paar nädalat tagasi lootis Euroopa
pääseda halvimast ülemaailmse majanduse aeglustumisest. Nüüd aga paistab, et
eurotsoon, maailma suuruselt teine majandus, suundub majanduskriisi poole, olles
mõjutatud probleemidest üle maailma.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.