Piima ja või hind tõusevad täna Saksamaal
tunduvalt, sest Lidli- ja Aldi-sugused suured jaemüügiketid andsid
alla hinna tõstmise nõudele, kui piimatootjate streik oli kestnud umbes nädala,
kirjutas tänane Kauppalehti.
Esimesena andis hinnatõusule alla Lidl, kes selgelt otsib Saksamaal võimalusi parandada oma nuhkimisskandaali tõttu määritud mainet.
Eelmise reede jooksul teatasid praktiliselt kõik jaemüügifirmad piima ja või hinna tõstmisest.
Piimaliitri hind tõuseb jaemüügis keskmiselt 10 eurosenti ja 250 g või eest peab maksma 20 eurosenti rohkem. Veel eelmisel nädalal maksis liiter piima poes 61 eurosenti. Sellel nädalal hind tõuseb siis üle 70 eurosendi.
Poodide allaandmine on vastuvaidlematu võit talunikele ja nimelt piimatootjatele, kelle streik põhjustas eelmise nädala lõpus juba selgeid tooraineprobleeme meiereidele ja juustutootjatele. Saksa piimatalunikud said tuge ka mujalt Euroopast.
Praeguseks on siiski veel ebaselge, milline on tootjahinna tõus pärast seda, kui poodides on piimapakkidele paigaldatud uued hinnasildid. Suurte meiereide esindajad mainisid juba eelmise nädala lõpul, et vaevalt tootjahind tõuseb terve sendi võrra liitri kohta.
"Mina olen veendunud, et talunike olukord paraneb vaid väga vähe," ütles piimatööstuse Nordmilch tegevjuht Martin Mischel ajalehele Süddeutche Zeitung antud intervjuus.
Tootjatele makstakse Saksamaal praegu 27-35 eurosenti liitri eest. Piimatarne peatamisega üritati tõsta tootjahind üle 40 eurosendi.
Saksa konkurentsiametnikud võivad aga piimavaidlusse sekkuda, kuna kaupluste tarbijahindade tõstmise ühisteadet peetakse konkurentsireeglitele mittevastavaks.
Seotud lood
Saksamaa poed jooksevad peagi piimast
tühjaks, kuna juba mitu päeva kestab Saksamaal piimatootjate streik.
Infotehnoloogia ettevõte Datel juhatuse
liikme Triin Sepa sõnul ostab ta piima vähem kui enne.
Eestimaa Talupidajate Keskliidu esimehe
Arvo Veidenbergi sõnul on põhiprobleem mitte niivõrd madalas piima hinnas,
kuivõrd kõrges väetiste ja kütuse hinnas, liitumist protestiaktsiooniga pole
talupidajad otsustanud.
Alexela Oili juhatuse esimees Ain Kuusik
tunnistab, et ise ta piima palju ei tarbi, kuid kui liitri hind 25 kroonini
kerkiks, jääks piim ilmselt tema ostukorvist välja.
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.