ASi Ferreks TT juhatuse esimehe Aivar Risti
sõnul ei kinnita pankade teod seda, mida analüüütikud soovitavad - et
eksport võiks majandust edendada.
„Üldiselt see, mida pangad suusoojaks ütlevad, on üks, tegelik elu on hoopis teine,“ sõnas Rist.
Ferreks küsis laenu eksporitegevuse rahastamiseks SEBst, Hansapangast, Sampost, Nordeast ja Krediidipangast, kellest kolm esimest ei olnud laenamisest huvitatud. „Tahtsime käibekrediiti või laenu saada,“ selgitas ta.
Nimelt on välispartnerite maksetähtajad pikemad kui Eestis levinud 30 päeva. Ka ei ole klientide esindajad eriti huvitatud faktooringust.
Ferreksil jäi käibevahenditest puudu, kuna ettevõte laiendas oluliselt eksporti. „Kui enne müüsime Eestisse umbes 30-40% oma toodangust ja ülejäänu eksportisime, siis nüüd ekspordime kõik ja lisaks kasvas toodangu maht kolm korda. Nii suurt kasvu ei ole kuidagi omavahenditega võimalik hallata,“ selgitas
„Rootsi panku Eesti poliitikute riiklikult paika pandud prioriteedid ei huvita, neil on seal maatriksjuhtimine ja nad vaatavad ikka oma numbreid,“ oli Rist konkreetne ja lisas, et pangad saatsid nad tuimalt minema hoolimata sellest, et masinaehitus kasvab majanduse aeglustamisest hoolimata hoogsalt.
Masinatööstuse Liidu infolehest selgub, et vaatamata üldiselt hoiatatud majanduslangusele on tänu ekspordi suhteliselt suurele osakaalule masinatööstus tööstusharu müügitulus suutnud 2007. aastal ligi 20%st kasvutempot säilitada, ettevõtteti 60-90%. Ka püsivhindadega arvestades kujunes kasvutempoks 7,6%, kus suurimaks tõusjaks on 25%ga masinaehitus.
Ka esimeses kvartalis jätkus 20%line kasv.
„Meie õnnetus oli see, et Ferreks on automüügiga tegeleva ettevõttega ühes grupis ja eelmise aasta tulemusi vaadates paistavad meie tulemused kehvad. Kuid panku tulevikuplaanid ei huvita,“ sõnas Rist.
Ta selgitas, et SEB soovitas siis tagasi tulla, kui asjad korras on, ja Hansapank oli rohkem huvitatud hoopis impordiga tegelevale sõsarettevõttele laenu andmisest.
Seotud lood
SEB analüütiku Ruta Eieri sõnul on
majanduskasvu taastumiseks vajalik inflatsiooni märgatav alanemine, kuid aina
kasvavate naftahindade valguses on selles osas tema sõnul väljavaated
suhteliselt pilvised.
Konjunktuuriinstituudi juhtivteadur Leev
Kuum ütles aripaev.ee-le, et 12,4 miljardi krooni suurune ekspordikäive aprillis
on tema jaoks üllatus ning väga hea tulemus.
Tööstusettevõtete toodang vähenes eelmise
aasta juuniga võrreldes 5% võrra, langust vedasid toidukaubad ja
ehitusmaterjal.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.