Eestimaa Põllumeeste Keskliidu
asepresidendi, Tartumaa Põllumeeste Liidu esimehe Jaan Sõrra sõnul oli täna
toimunud piimatootjate konverentsil konkreetsete protestiaktsioonide
kokkuleppimine raske, sellega tegeleb edasi piimatootjate koostöökoda.
Täna moodustati piimatootjate koostöökoda, mis on Eestis ainulaadne. Koostöökotta kuuluksid üheksa suuremat piimaühistut ning suuremad Eesti piimatootjad, Agro Piim ja Trigon Capital.
Koostöökogu tuleb kokku 28. augustil, et siis järgmisi samme kavandada.
„Kuna saalis oli 140 inimest, siis konkreetsete aktsioonide kokkuleppimine raske. Aktsioonide planeerimine usaldati koostöökojale. Võib-olla läheme üldse seda teed, et otsustame kohe teha endale uue piimatööstuse. Variant on ka koondada nii palju piima, et seeläbi töötlejatele survet avaldada,” ütles Sõrra.
Sõrra sõnul Eestis praktiliselt pole tootjatele kuuluvat piimatööstust. Näiteks Saksamaal on 70% piimatööstustest ühistulised ehk siis kuuluvad põllumeestele. Need piimatööstused ei teeni kellelegi kasumit, vaid see piimaraha jaotatakse õiglaselt ära, märkis Sõrra.
„Mitte kunagi pole nii palju piimatootjaid koos olnud Eestis, ju nad tunnetavad, et tuleb hakata ühiselt tegutsema. Seda on püütud 15 aastat teha, aga täna läks see korda,” jäi Sõrra rahule täna toimunud Eesti piimatootjate konverentsiga. ”Tööstused küll tahtsid tulla, aga me ütlesime neile põhimõtteliselt neile ära.”
Praegu on piima omahind 5,05 krooni liitri kohta, samas kokkuostuhind on vahemikus 4,20–4,30 krooni. „Euroopa Liidu toetused ei kata ka seda osa, nii et asi on nutune. Kui meie piimatootja jääb hätta, ei suuda pangaliisingut maksta, siis väliskapital ostab selle ära ja lõpuks ongi meil siin Soome ja Inglise piim. Koore riisuvad ära piimatööstused ja kauplus,” märkis piimatootja.
Septembris sõlmitakse uued lepingud piimatööstustega, aga milliste kokkuostuhindadega ei osanud Sõrra veel prognoosida.
Seotud lood
Valio Eesti tegevdirektori Kari Finska
sõnul toodetakse Eestis toorpiima rohkem kui kodumaise nõudluse
rahuldamiseks tarvis.
Jõgevamaa piimkarja kasvataja OÜ
Viraito omanik Toivo Kens ütles aripaev.ee’le, et 4.50 toorpiima kilohind ei ole
piimatootjale piisav aga hetkel ei võimalda turg rohkem küsida.
Konkurentsiamet ei ole käesolevaks hetkeks
kujundanud seisukohta piimatootjate koostöökoja küsimuses, kuid lubab olukorral
silma peal hoida.
Piimatööstuse Maag tegevjuhi Valdis Noppeli
sõnul ei ole põllumehi rahuldav 5.50 kroonine toorpiima hind praegusel hetkel
reaalne.
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.