Liviko Juht Janek Kalvi ütles
aripaev.ee-le, et 20% alkoholiaktsiisi tõusuga kaasnenud spekulantide laine pani
tootjad raskesse seisu.
"Põhimõtteliselt oli nii, et osteti tõeti lattu ja see on aastatepikkune praktika, et enne alkoholiaktsiisi suuremat tõusu soetatakse varusid. Ja siis järgneb vaikne periood, kus tootmisettevõtted ei saa midagi müüa," rääkis Kalvi. Ta lisas, et Liviko alkoholimüük seiskus kolmeks kuuks. Septembri lõpus või oktoobris hakkavad kauplused taas viina ostma.
Ühtlasi tähendab see, et alkoholiaktsiisi laekub tavapärases mahus alles novembris.
Kalvi märkis, et juunis kasvas Liviko alkoholimüük 81%. "Meie poolt vaadates oli see negatiivne," kommenteeris ta, "oli vaja ümber teha tootmisgraafikuid. Töötasime 24 tundi ööpäevas, sest meie ülesanne on nõudlust rahuldada," meenutas ta ning tunnistas, et hetkel osad liinid seisavad ning sellele vaatamata on ladu jooke pilgeni täis.
Juulis tootis Liviko vaid ekspordiks ning ülejäänud töötajad olid saadetud kollektiivpuhkusele. Osad töötajad jätkavad puhkamist ka augustis.
"Mida suurem aktsiisitõus on, seda suurem on soov spekuleerida," rääkis Kalvi põhjustest, miks alkoholitootjad soovitavad aktsiisi vaid pisikeste sammude kaupa tõsta. "Tõus ei tohiks olla üle 5%, lisas Kalvi. 1. juulist tõusid alkoholiaktsiis aga 20%.
Tänavu juulis laekus 105,5% rohkem alkoholiaktsiisi kui möödunud aastal samal ajal. Kui 2007. aastal kogunes alkoholi müügilt riigieelarvesse 225,5 mln krooni, siis tänavu 463,4 mln krooni.
Seotud lood
Juulis laekus riigieelarvesse enneolematult
palju alkoholiaktsiisi, sest kaupmehed ostsid aktsiisilaod tühjaks. Samas
võlgneb alkoholiaktsiisi praegu seitse Eesti alkoholitootmisega seotud
firmat.
Õllesõber Juku-Kalle Raid ütles
aripaev.ee-le, et ootab pikisilmi, millal alkoholiga spekuleerinud
kaubandusketid majanduslanguselt vastu hambaid saavad.
Eesti suurim alkoholitootja Liviko otsustas
riigi majanduspoliitilistest otsustest tulenevalt muuta tehase töötajate
töönädala oktoobris nelja päeva pikkuseks, tehes oktoobri reeded palgata puhkuse
päevadeks. Novembris kavatseb Liviko tootmist senises mahus jätkata.
Suuremad kaubandusketid ostsid enne
aktsiisitõusu Saku Õlletehase lao alkohoolsetest jookidest tühjaks.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.