Estonian Airi president ja juhatuse esimees
Andrus Aljas leidis firma seminaril, et Eesti turg on liiga väike ja konkurents
piirkonnas tihe.
Aljase sõnul on konkureerivad Eestis nii Skandinaavia lennufirmad kui ka kõigi kolme Baltimaade rahvuslikud lennukompaniid, mis tähendab, et konkurents on tõeliselt tihe. Tallinna olukorda teeb omakorda halvemaks, et läheduses on mitu nn hub’i ehk lennundusnaba: Riia, Stockholm, Helsingi ja Peterburg.
„Hetkel on lennunduses neli võtmeküsimust. Esimene on loomulikult majanduskeskkonna halvenemine, kütushinnatõusu ja keskkonnahoiuga seotud lisakulud,“ sõnas Aljas ja selgitas, et kütus moodustab lennunduse kogukuludest 30% ja kui see kallineb kaks korda, siis on raske hakkama saada. „Kütusehind alla tulnud, kuid, mis korra on üles läinud võib vabalt ka teist korda üles minna. Kütuse hinna puhul ei saa rääkida enam nõudluse pakkumise vahekorrast. See on prognoosimatu,“ lisa ta.
Teisena tõi ta välja konsolideerumise, Air France ja KLM on tema sõnul koos väga võimsad, Lufthansa on teisi üle võtnud ja British AirWays võttis üle Iberia.
„Kolmas oluline teema on odavlennu revolutsioon ja avatud taevas,“ loetles Aljas ja selgitas, et läbirääkimised käivad nii ELi, kui USA ja Aasia vahel, et seniseid piiranguid kaotada.
Neljandaks vaevab lennufirmasid küsimus, kumb on jätkusuutlikum: kas odavlennundus või traditsiooniline.
Tallinnas lendab 79% traditsioonilisi lennufirmasid, odavlendude osakaal on vaid 21%, sama Riias on see suhe 14% traditsiooniliste lendude ja 86% odavlendudele ning Vilniuses 20%/80%. „See on nii, sest Eesti turg on väike, klientide potentsiaal väike. Odavlennufirmad ei ole jõuliselt siia sisenenud,“ seletas Aljas, kelle sõnul on Tallinna lennujaama hinnad konkurentsivõimelised.
„Eesti turg on Euroopa üks väiksemaid. Vaid Malta, Küpros ja Luksemburg on väiksemad. Samas, et kolm korda nädalas tasuks sihtpunktis käia oleks aastas vaja 25 000 reisijat,“ selgitas ta ja lisas, et tasuvaid sihtpunkte pole palju.
Tema sõnul annab turu väiksusest aimu ka see, et näiteks SAS, LOT panevad oma siinsed lennud kinni ja easyJet lõpetab Berliini lendamise.
Seetõttu üritabki firma paindlikum olla. Muretsetakse väiksemad lennukid, Saabid ja CRJ900-jad ning keskendutakse kohalikule turule. „Keskendusime kohalikule nišile, näiteks 2. oktoobril hakkame lendama Tallinna ja Kuressaare vahel. Plaane on veelgi. Visioon on teenindada kogu Eesti turgu, lennata Kuressaarde, Tartusse, Helisingisse ja Vilniusesse“ lisas ta.
Seotud lood
Katastroof SASi tütarfirma Spanair
lennukiga läinud nädalal Madridis muudab veelgi keerulisemaks SASi juhi Mats
Janssoni jõupingutused emafirma raskest majandusseisust väljatoomiseks.
Skandinaavia lennukompanii SAS, mille
aktsiaga kauplemine täna börsil peatati, kinnitas, et peab läbirääkimisi
„strukturaalse lahenduse“ leidmiseks.
Läti valitsus usub, et Skandinaavia
lennukompanii väljaostmine rahvuslikust lennukompaniist airBaltic ei lähe
riigile väga kulukaks ning et tehing toimub „väga varsti“.
Tallinna uuendatud lennujaama avamisel
osalenud majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts tunnistas, et pole
rahul Eesti rahvusliku lennukompanii Estonian Air’i arenguga.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?