Väikesed turismifirmad jäävad
majandusraskustele alla, olles sunnitud ära jätma varem plaanitud ja väljamüüdud
reise. Suuremad reisikorraldajad söövad väikesed lihtsalt välja, kirjutas
Ärielu.
Reise on ära jätnud Aaria Reisid ja LineCross. Toptoursi tegevjuhi Ellen Aare sõnul võidavad suures konkurentsis need, kellel on suurem käive.
„Siinkohal ei taha solvata ühtegi tublit väikefirmat, kellel on oivalised nišitooted, kuid paraku on turism rahvusvaheline äri ja globaliseerumisest siin pääsu ei ole,“ sõnas Aare.
Horizon Traveli turundusjuhi Elna-Eva Terasmäe hinnangul võib juhtuda, et praegu eelistavad inimesed kindla peale välja minna ning valivad seega suurema reisikorraldaja.
„See, et mõned väiksemad reisibürood ja reisikorraldajad on uksed sulgenud või raskustesse sattunud, näitab pigem seda, et nende tegevus oli juba mõnda aega püsinud hanejalgadel,“ ütles Domina World Traveli tegevjuht Ulvi Tüllinen, kelle sõnul üllatas suvi hoopis sellega, et reisijaid oli rohkem, kui kevadel prognoositi.
Lisaks mõjutas turismiturgu see, et mais-juunis alustasid hiljuti turule tulnud reisikorraldajad reiside müüki alla omahinna. „See mõjustas otseselt kogu sektorit ja tarbijakäitumist negatiivselt, viies lõpuks selleni, et osa kliente viivitas reisi ostmisega viimase hetkeni, oodates, millal hind veelgi langeb,“ rääkis Novatoursi turundusjuht Olev Riisberg.
Seotud lood
Turusmifirmad ootavad sellelt sügiselt, et
reisihuvilised eraldaks terad sõkaldest, majanduse üldise jahenemise tõttu
kahaneval turul jätkub kliente vaid tublimatele.
Estraveli juht Anne Samlik, kes kohtus eile
konkurentsiameti järelevalveosakonna juhiga, ütles aripaev.ee-le, et on väga
tervitav, et konkurentsiamet tõhusalt meediat jälgib ja signaalidele
reageerib.
Estraveli juht Anne Samlik rääkis oma
ettekandes konverentsil Äriplaan 2009, kuidas turismiettevõtted olid sunnitud
odavreiside lõpetamisel koostööd tegema, et mitte kõik koos pankrotiga
lõpetada.
Estravel AS juhatuse liige ja tegevdirektor
Anne Samlik usub, et järgmisel aastal turismisektori käive küll kasvab umbes
2-3%, tunduvalt aga langeb kasumlikkus.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.