USA majandusprobleemid on sedavõrd tõsised,
et uue presidendi meeskonnal tuleb kohe võitja nime selgudes tööle asuda.
Rahandusminister Hank Paulson on "varikabineti" töökohad juba sisustanud. George W. Bushi valitsuse 700 miljardi dollari suurune riigiabi pakett finantssüsteemi stabiliseerimiseks vajab kiireid otsuseid ning omad eelistused on nii vabariiklasel John McCainil kui ka demokraadil Barack Obamal.
McCain suunaks 300 miljardit dollarit kiiresti eluasemeturu toestamiseks, Obama näeb suuremat efekti veel ühel riiklikul rahasüstil, et infrastruktuuriprojektidega hõivet üleval hoida.
Kuidas ja kui kiiresti uus president maailma suurima majandusruumi kriisist välja toob, on oluline nii meile Eestis kui ka muule maailmale, mitte Ameerika valijaile üksi.
USA roll maailmas nõrgeneb ning Venemaa peaminister Vladimir Putin on üks, kes usub, et selle finantskriisi järel USA enam maailmamajanduses ainumäärama ei jää.
Läinud nädalal ei jäänud kahtlust, et USA majandus on teel langusesse. Kolmandas kvartalis SKP kahanes ning aasta viimaseks kvartaliks pole ootused paremad - Barclays Bank ootab 2-4% langust.
Halvim uudis nõrga SKP numbri taga on USA tarbijate "väsimine", kelle õlule toetub kaks kolmandikku USA SKPst. Majandust hoiavad praegu käigus avaliku sektori kulud, sest ka välisnõudlus väheneb.
Tänavuse Nobeli majanduspreemia laureaadi Paul Krugmani sõnul on ameeriklastel ees rasked ajad. Tööpuuduse kasv 6,1 protsendilt 7-le on peaaegu kindel ja edasi kaheksale protsendile "tõenäolisem kui kunagi varem". Majandus vajab riigi palju suuremat sekkumist.
Eriti kriitiline koht on eluasemeturg, kus rekordarv ameeriklasi oli kolmandas kvartalis sunnitud kodudest lahkuma. Sundmüügis kinnisvara survestab languses hindu veelgi - 2006. aasta tipust on elamute hinnad kukkunud viiendiku võrra ja lõppu ei paista.
Reutersi küsitletud analüütikute hinnangul võib USA SKP langeda isegi kolm kvartalit järjest, mida pole USAs juhtunud 33 aastat. Kuid on ka pessimistlikumaid arvamusi, et langus jätkub kuni poolteist aastat. Kui aga majandus ükskord jälle kasvule läheb, siis mitte enam 3-4 protsendi tempos, vaid 2-2,5 protsendi taktis, sest ameeriklastel pole sääste, mis tarbimise kiiresti taastaks. Jõukus on sulanud börsil ja kinnisvarakrahhis.
USA eelarvedefitsiit on 445 miljardit dollarit ehk 3,2 protsenti SKPst ja ähvardab 2009. aastal kerkida triljonile. Kui muu maailm USA-le enam laenu juurde anda ei taha, ei jää muud kui tõsta makse, olgu president McCain või Obama.
Seotud lood
USA tarbijausaldus kukkus sellel kuul
rekordmadalale tasemele, kuna finantskriis ning raskenenud majandusolukord
on USA tarbija tulevikuväljavaateid oluliselt halvendanud.
Kodude hinnad kahekümnes olulisemas USA
linnas kukkusid augustis aasta varasemaga võrreldes 16,6%, vahendas
Standard Poor's Case-Shilleri uuringut.
Mainekad USA majandusteadlased kinnitasid
eile Ameerika Ettevõtlusinstituudi seminaril, et USA eluasemeturg kukub veel
vähemalt 15 protsenti enne, kui põhi kätte jõuab. Turu tipphetkest 2006. aastal
on USA elamuhinnad juba teinud läbi 20protsendilise languse.
Bensiin on USAs kukkunud kolme aasta
madalaimale tasemele, kirjutab CNN.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.