Skanska EMV kahtlustab, et üks nende nüüd
juba endine projektijuht omastas firmast libaarveid kirjutades vähem kui aastaga
32 miljonit krooni. See summa võib olla üks suuremaid, mis kunagi Eestis üldse
firmadest välja petetud.
Skanska kahtlustatud projektijuht on Äripäeva andmetele Loopealse munitsipaalmajade valmimist juhtinud Mihkel Kuld. Tema tegevuse uurimiseks tegi Skanska eile ka riigiprokuratuurile avalduse. Prokuratuurist vastati, et avaldus pole veel nendeni jõudnud ja sellepärast ei saa nad öelda, kas uurimisega hakkab tegelema prokuratuur või politsei.
Skanska sisekontroll avastas möödunud kuul, et Kuld oli Loopealse elurajooni ehituse käigus sõlminud kolme firmaga alltöövõtulepingud, aktsepteerinud väidetavate tööde kohta käivad aktid ja nende eest esitatud arved. Tegelikult aga need firmad objektil töid ei teinudki.
"Sisuliselt oli nii, et üks firma tegi põrandad, kuid arved selle töö peale kirjutasid välja kaks firmat," rääkis Skanska EMV juhatuse esimees Olle Horm. "Arvatavasti lõid soodsa pinnase pettuseks kiiresti langenud ehitushinnad, olukord võimaldas projektijuhil libaarveid kirjutada. Samas ei saa ma aru, millele ta mõtles - see oleks ju varem või hiljem välja tulnud!"
Arvatavasti sai raha omastamine alguse juba eelmise aasta novembris, pärast Jaanus Otsa meeskonna ettevõttest lahkumist ja enne Hormi tööle asumist. Üldse töötas Kuld Skanskas aastakese, möödunud aasta septembrist tänavu septembrini. "Loodan, et politsei teeb head tööd ja meil tekib reaalne võimalus see raha tagasi saada," ütles Horm.
Tallinna linnavalitsus, kellega koostöös Loopealse munitsipaalmajad valmisid, siiski midagi rohkem maksma ei pea ega ka maksnud pole. Objektide tellijaks oli Loopealse Elamu OÜ ja kogu kahju on kandnud Skanska. Hämmastav on loo juures ka veel see, et Kulla juhitud projekt suutis vaatamata paljudele libaarvetele täita ka veel kasumieesmärgi.
Kuld ütles, et tema ei oska kuidagi kommenteerida Skanska kahtlustusi. "Pole kuulnudki sellisest asjast," ütles ta. "Jah, teie käest praegu kuulsin," ütles Kuld.
Teadaolevalt on Skanskast Kullaga sellel teemal räägitud ja ta teab kindlasti, mis süüdistused tema vastu on üles kerkinud.
Mihkel Kuld on varem töötanud mitmes ehitusfirmas. Viimase aasta jooksul on mees soetanud mitu kinnisvaraobjekti. Näiteks ostis ta tänavu kevadel 127 ruutmeetrise korteri Tallinnas Vilmsi tänaval. Selle korteri peal on 3 miljoni kroonine hüpoteek OK Businessi nimelisele firmale.Praegu on samas majas saadaval sama suured korterid hinnaga umbes 5 miljonit krooni. Veel on Kuld soetanud tänavu kevadel elamumaad Keila vallas Käesalu külas ja pisikese korteri Lasnamäel Pikri tänaval. Need kinnisvarad on hüpoteegita.Skanska endised tippjuhid ei jäänud pärast firmast lahkumist käed rüpes istuma, vaid lõid osalusi peites firma Sherman, mis vaid aastaga sai ehitustöid juba 600 miljoni krooni väärtuses.Eelmisel aastal leidis Skanskas aset tõsisem pereheitmine - lahkusid nii ettevõtte tippjuhid kui ka hulk tähtsuselt järgmisi mehi. Möödus vaid mõni kuu, kui samad mehed otsekui nõiaväel said tegusa ehitusfirma Sherman omanikeks. Kuni tolle ajani oli Shermani omanikuks vandeadvokaat Eerik Entsik.Esimese objekti ehitamist alustas Sherman juba siis, kui firma ainuomanik ja juht oli veel vandeadvokaat Eerik Entsik. Viimase osalus hakkas "lahustuma" eelmise aasta sügisel ja alles tänavu aasta maiks kandusid kõik Shermani aktsiatest üle Skanska endistele divisjonijuhtidele - Kaupo Kolsarile, Tiit Kõndile, Kajar Kruusile ja teistele.
Veel Skanskas töötamise ajal ajasid selle eelmised tippjuhid Jaanus Otsa ja Olaf Herman vaikselt muljetavaldavat kinnisvaraäri. 2005. aasta lõpus müüs ASi Kalev tütarfirma Kalev REC 40 miljoni krooniga maha Pärnu maantee ääres nn Kalevi kvartalis asuva Tere Maja arendusprojekti. Hoone projekteerijal ning ehitajal Skanskal oli selleks ajaks kolm esimest korrust juba betooni valatud.
Huvitaval kombel ei ostnud arendusprojekti ehitaja ning kinnisvaraarendaja Skanska, vaid hoopis advokaat Eerik Entsiku nimel olev vähetuntud osaühing Aadel Ehitus.
Selgus saabub pool aastat hiljem, kui Aadel Ehituse omanikeringi ilmus oma firmadega kolmik Mati Tusov-Jaanus Otsa-Olaf Herman. Tusovile kuulub Aadel Ehitusest pool, Otsale-Hermanile ent kummalegi 25 protsenti.
Seotud lood
Tartu maakohtu teatel karistas kohus 25 000
krooni võltsinud ja töökaaslaste vahendusel kaubandusvõrku poetanud Gunnar
Pärnaltit (28) neljaaastase tingimisi vangistusega.
Seoses viimastel päevadel ilmunud
artiklitega Skanska endiste juhtide lahkumisest ettevõttest palusid Kaupo
Kolsar, Jaanus Otsa, Tiit Kõnd, Olaf Herman ja Kajar Kruus avaldada nende ühine
arvamusavaldus.
Uus ehitusfirma Sherman on sõlminud üle
poole miljardi eest ehituslepinguid, millest lõviosa on tulnud Oliver Kruuda ja
Mati Tusovi firmadelt. Pärnu maanteel otsib koostööd ka nende meestega ka Jaanus
Otsa ja Olaf Hermani arendusfirma.
Tallinna linna tellitud ekspertiis
juhib tähelepanu ka sellele, et Inglise Kolledži spordihoone ehitamise
käigus loodi eelised põhitööde võistupakkumises ehitajale Skanska EMV.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.