KPMG uuringu kohaselt
alanevad tulumaksumäärad praegu kogu maailmas, kuna tööjõu liikumine on
sundinud paljusid riike füüsilise isiku tulumaksumäära alandama ning eelarve
täitmiseks kaudseid makse tõstma.
Selline on olnud ka Eesti viimaste aastate maksupoliitika, märkis 145 riigis maksunõustamist pakkuv KPMG oma pressiteates.
„Uuringu kohaselt on füüsilise isiku tulumaksu langetatud 87st vaadeldud riigist 33s ning vaid seitsmes on maksumäär tõusnud. Kõrgeimad maksumäärad on endiselt Euroopas ja madalaimad Ladina-Ameerikas,“ võttis KPMG Baltics ASi maksuvaldkonna juht Joel Zernask uuringu tulemused kokku.
Viimase kuue aastaga on füüsilise isiku tulumaksumäärad langenud keskmiselt 2,5 protsenti, 31,3 protsendilt 2003. aastal tänavusele 28,8 protsendile. Kõrgeim keskmine tulumaksumäär on Euroopa Liidus, 36,4 protsenti. Järgnevad Aasia ja Vaikse ookeani riigid keskmiselt 34,6 ja Ladina-Ameerika 26,9 protsendiga.
Zernaski sõnul on maailma kõrgeim füüsilise isiku tulumaksumäär Taanis, kus kõrgeima tuluastme maksumäär on 59 protsenti, järgnevad Rootsi 55 ja Holland 52 protsendiga. Jättes kõrvale riigid, kus füüsilise isiku tulumaks üldse puudub, on kõige madalam maksumäär Bulgaarias, kus see hiljuti langes 24 protsendilt 10 protsendile. Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas on madalaim maksumääraga piirkondadeks Hongkong 16 protsendiga ja Ladina-Ameerikas Paraguay 10 protsendiga.
Euroopa suurtest tööstusriikidest on kõige märkimisväärsemalt maksumäära alandanud Prantsusmaa, kus see on langenud 48,1 protsendilt 2003. aastal praegusele 40 protsendile.
Üha enamates Kesk- ja Ida-Euroopa riikides rakendatakse proportsionaalset (flat tax) tulumaksusüsteemi. Eestis on proportsionaalne tulumaks 21, Slovakkias 19, Leedus 24, Rumeenias 16, Tšehhi Vabariigis 15 ja Bulgaarias 10 protsenti.
„Arvestades seda, et rahvuslikult rikkuselt saadav maksutulu on paljudes riikides viimase viie aasta jooksul olnud muutumatu või pisut kasvanud, tekitab ettevõtete ja üksikisikute tulumaksumäärade kiire langetamine küsimuse, kuidas finantseeritakse riigieelarveid. Vastuseks on kaudsete maksude nagu käibemaksu, tollimaksu, erinevate kaupade ja teenuste maksude ning lõivude tõstmine," selgitas Zernask.
KPMG uuringu inglisekeelse täisversiooniga saab tutvuda
siin.
Seotud lood
Eilseks ootas maksuamet 680 mln kr eest
tulumaksu juurdemaksmist, sellest tähtaegselt laekus 579 mln kr.
Riigikogu otsustas täna võtta menetlusse
valitsuse poolt eile algatatud käibemaksu- ja tulumaksuseaduse muutmise seaduse
eelnõu.
Peaminister Andrus Ansip sõnul on nõus
Reformierakond tasakaalus eelarve nimel tulumaksureformi edasi lükkama, kuid
Eesti majandust see ei päästa.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.