SASi kõnelused osaluse suurendamise üle
Estonian Airis võivad samahästi lõppeda sellega, et SAS hoopis ise oma osaluse
ära müüb, ütles Skandinaavia lennufirma investorsuhete juht Sture Stølen täna
Rootsi majanduslehele Dagens Industri.
SAS tahab välja osta Eesti riigi 34%st osalust Estonian Airis. Nagu märgib peaminister Andrus Ansip sel nädalal SASile läkitatud kirjas, on Eesti valmis asju arutama.
„Dialoogi pidamine on positiivne, kuid eks paistab, kuhu see välja jõuab. On kaks alternatiivi – kas Eesti riik ostab meie osaluse või meie ostame nende osaluse,“ ütles Stølen. „Ja niisama võimalik on, et meie müüme oma osaluse,“ jätkas ta, viidates Eesti raskele majandusseisule.
„Eestis on ju olukord väga keeruline. Me peame nägema, et see on hea ärivõimalus, kui me tehingu teeme. Me pole ju täiesti kindlalt öelnud, et me ostame isegi juhul, kui me firmas enamuse saaksime,“ jätkas ta.
Estonian Airi kahjumiks prognoositakse tänavu 100 miljonit Eesti krooni. SAS ostis 49% Estonian Airist 2003. a 180 miljoni Rootsi krooni eest. „Siis oli tänasega võrreldes hoopis teine olukord. Lennufirmade väärtus on hoopis teine, ei saa võrreldagi,“ ütles Stølen.
SASile kuulub ka 47% Läti airBalticus, kus ülejäänud osaluse omanik on Läti riik. „Läti riik ei taha müüa, nii kavatseme me müüa oma osaluse,“ ütles Stølen.
Lennundusanalüütik Anders Lidman peab positiivseks, kui SAS saaks oma osalust suurendada. „See oleks SASile üks viis koduturgu kindlustada, et siis mõne suurema tegija poolt ülesostetud saada või sellega liituda – nii et lähiturg oleks kontrolli all. Kui seda õieti teha, on see kindlasti hea turg,“ ütles ta. „Pikas perspektiivis oleks see väga hea tehing, kui saadakse lennuliiklus siin üleval Põhjalas oma kontrolli alla,“ jätkas ta.
Seotud lood
Estonian Airil on tänase päevas seisuga
Maksu-ja Tolliameti ettemaksukontole tehtud enam kui 250 000kroonine ettemaks.
Lennukompanii eitab kategooriliselt, et neil oleks üleval ligikaudu 310
000kroonine maksuvõlg.
Peaminister Andrus Ansipi sõnul seisab
Estonian Airis enamusosalust omavale SASile saadetud kirjas kinnitus, et Eesti
riik on avatud läbirääkimisteks ning ootab nende konkreetseid müügi- või
ostupakkumisi.
Kas Estonian Airis enamusosalust ihkav
Skandinaavia lennukompanii SAS jätkab iseseisva lennufirmana või mõne suurema
Euroopa lennufirma tiiva all, selgub jaanuaris, kirjutab täna Taani majandusleht
Börsen viitega informeeritud allikatele.
Valitsusjuhi Andrus Ansipi kohtumisest SASi
asepresidendiga alles esmaspäeva õhtul kuulnud majandusminister Juhan Parts
ütles Äripäevale, et tegemist on erinevate käsitluste ja propagandamüraga.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.