Rahandusminister Ivari Padar lubas, et
krediidikriisis vaevlevad ettevõtted ei jää oma probleemidega üksi ning
valitsusel on juba õige pea välja käia ettevõtlus- ja investeerimiskliimat
soodustav pakett.
„Reaalmajandusse jõudnud kriisiilmingud ringlevad mul kabinetis iga päev. Ei lähe tõesti vist päevagi mööda, kui jälle kuuled, et ettevõtetel ja pankadel on raskusi omavahel läbi rääkida,“ ütles Padar kommenteerides ettevõtete käekäiku, kellelt välismaised tarnijad on hakanud 100protsendilist ettemaksu nõudma ning kes oma murega siis pankade jutule lähevad. Paraku teevad pangad positiivseid krediidiotsuseid aina harvemini.
Padari sõnul on ilmselge tõsiasi, et kui on riik usaldusväärne, siis on ka pangandus selle riigi territooriumil usaldusväärne, mis omakorda avaldab mõju krediitide väljastamisel.
Minister ütles, et valitsuses tuleb juba lähiajal menetlemisele erinevate meetmete pakett, mis sellele murele leevendust peaks tooma. „Aga siin ma jään praegu kidakeelseks. Valitsus peab ikka üheksa korda mõõtma ja üks kord lõikama, enne kui otsused teeb,“ märkis Padar kinnitades, et ministeeriumite tasemel tegeletakse praegu väga tõsiselt garantiipaketiga, mis peaks ettevõtlus- ja investeerimiskliimat soodustama.
„Aga siin tuleb silmas pidada, et number üks Eesti jaoks – meeldib või ei meeldi – on euro. Euroga liitumiseks on omad kriteeriumid, mille puhul on selge, et ega neid siis ka ei täida, kui majandus lõplikult kinni külmub,“ nentis Padar.
Seotud lood
Valitsus peab kiiremas korras oma olematut
usalduskrediiti turgutama ning panema õla alla ettevõtetele, kelle kuhtuvad
väljavaated ellujäämisele on otseses sõltuvuses riigi usaldusväärsusest, hoiatab
transiidiekspert Raivo Vare.
Tooraine sisseostmiseks on tarnijad
hakanud üllatuslikult ettemaksu küsima, kuna kindlustusfirmad
tühistavad Baltimaade ettevõtete krediidilimiite.
Tööandjate keskliidu juht Tarmo Kriis
ütles, et tarnijate probleem on ainult üks likviidsuse probleem ning
riiklikul tasemel on siin midagi väga raske ette võtta.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.