Viking Line Eesti tegevjuht Inno
Borodenko usub, et uuel aastal on laevanduses ette näha tugevat
konkurentsi, tähendades kindlasti hinnasõda, mis aga toob kasu reisijatele.
„Seega arvatavasti reisijate arv järgmisel aastal ei lange,“ prognoosis Borodenko. Põhilist konkurentsi tugevnemist näeb ta Tallinki ja Viking Line'i vahel, millesse sekkub arvatavasti ka Eckerö Line. Samuti teeb kõik endast oleneva tema sõnul ka Linda Line, et reisijaid juurde võita.
„Tallinn-Helsingi laevaliini probleem on see, et laevade mahutavus on kasvanud kiiremini kui reisijate arvu normaalne kasv, seega uusi tulijaid liinile järgmisel aastal tulemas ei näe,“ märkis Borodenko. „Kaubaveos Viking Line'l kogused ei vähene, pigem langevad tugevas konkurentsis piletite hinnad.“
Borodenko pidas lõppevat majandusaastat Viking Line'i jaoks heaks. Kui sellel aastal ei oleks kütuse hind tõusnud rekordilistele kõrgustele, siis oleks see finantsiliselt olnud kõige edukam aasta Viking Line'i ajaloos, lisas ta.
Borodenko selgitas, et Tallinn-Helsingi laevaliinil saavutati uue reisiparvlaevaga Viking XPRS rekordiline reisijatearv ja teenindati planeeritud üle 1,1 miljoni reisija, kuid seoses laeva 3-kuulise hilinemisega laevatehasest, ei saavutanud kontsern siin täielikku majanduslikult loodetud efekti.
Peale uue laeva Viking XPRS-i oli Viking Line'le Borodenko sõnul oluline ka Eesti ühinemine Schengeni viisaruumiga, mis lihtsustas reisijate liikumist Eesti ja Soome vahel, kaotades passikontrolli. „Oodata on Viking Line'le ja ka üldse Tallinna Sadamale ajaloo parimat tulemust sellel liinil, vastavalt üle 1,3 miljoni ja 7,22 miljoni reisija,“ ütles ta.
Aasta ärimeheks peab Borodenko Toomas Lumani, kes on sõna võtnud talle olulistel teemadel, nagu haridus. „Ka ise arvan, et haridus ei peaks niivõrd majanduselule järele jooksma, kui just kinni pidama üldiselt aktsepteeritud põhimõtetest,“ toonitas ta. Borodenko tõi näiteks, kui on ehitus- või IT-buum, just siis hakkame neid koolitama, paari aasta pärast aga tuulesuund muutub.
Viking Line Eesti juht valutab südant ka üldise majandusolukorra pärast, seetõttu toetab ta ka Lumani poolt väljendatud ideid haldusreformi kohta. „Tema ees müts maha, et keerulisel majandusalal teiste ehitusettevõtetega konkureerides on aega ja tahtmist tegeleda ka riigiasjadega,“ põhjendas Borodenko. „Arvan, et siin võivad kõik sõna võtta, mida peabki tegema ma Kaubandus- ja Tööstuskoja juht.“
Teiseks aasta ärimeheks nimetaks Borodenko erainvestori Stefan Anderssoni, kelle seisukohti on ta ajakirjanduses ja foorumites jälginud ja kes on talle meelde jäänud põhjalike teadmiste ja kogemustega majandusvallast. Samuti on Andersson jaganud oma seisukohti ka teistega, lisas ta. „Julgeb välja öelda enda seisukoha, mis hetkel võib tunduda ebapopulaarne, kuid mingi aja jooksul näitab elu nende õigsust,“ tõdes Borodenko.
Äripäev palus poliitikutel ja ettevõtjatel tagasi vaadata mööduvale aastale ja samuti ette vaadata tulevale aastale.
Seotud lood
Endine rahandusminister ja praegune
riigikogu liige Taavi Veskimägi ütleb ettevaatavalt järgmise aasta kohta, et
täna räägitakse kriisist, aga järgmisel aastal tunneme seda omal nahal.
A.Le Coq ASi juht Tarmo Noop ütles, et
kiidab Eesti valitsust, kuna võrreldes Läti ja Leeduga maksukoormus märgatavalt
ei kasva ning Eesti jääb Baltimaade majandusruumis paremale positsioonile.
Ettevõtjad peavad tuleval aastal arvestama,
et riik ei pea majandust üleval ega juhi seda, ütles Riigikogu liige Jürgen
Ligi.
Suurettevõtja Jüri Käo usub, kui tuleval
aastal teraselt jälgida kogu maailmas toimuvat, sest see kandub kiiresti ka
Eestisse. Elada tuleb kvartali kaupa.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.