Eesti Energia 2008./2009. majandusaasta
esimesed üheksa kuud tõid toodangu mahu languse ning tulude tõusu.
Eesti Energia kasvatas aprillist kuni detsembri lõpuni elektri- ja soojusenergia üheksa kuu rahalisi müüginumbreid võrreldes eelmise perioodiga 20%.
Elektrienergia müük siseturule ning ekspordiks naturaalühikutes küll vähenes, kuid alates 2008. aasta 1. juulist kehtima hakanud uus kodumaine elektrienergia hind ning kõrgemad hinnad elektrienergiabörsil Nord Pool tõid Eesti Energiale elektrienergia käibe kasvu. Soojusenergia käive kasvu tingis aga sisseostetava maagaasi hinna tõus.
Elektrienergia netotoodang vähenes eelmise aasta kolmes kvartalis võrreldes 2007. aasta sama perioodiga üle 17%. Põhjuseks Narva Elektrijaamade ja Kohtla-Järve elektrijaama vähenenud tootmine. Väikest kasvu näitas Iru elektrijaam.
Elektrienergia eksport jäi eelmisele perioodile alla 21,6% võrra. Oluliselt vähenesid ekspordimahud Lätti, mida osaliselt tasakaalustas ekspordi suurenemine Soome. Seevastu ekspordist saadud tulu kasvas üheksa kuuga ligi 23%, mis Eesti Energia sõnul tulenes eelkõige Nord Pooli müüdud elektrienergia hinna keskmiselt 39%-lisest kasvust.
Eesti Energia ärivaldkonna üheksa kuu investeeringud ulatusid 390 miljoni kroonini, mis on 161 miljonit ehk 70% rohkem võrreldes eelmise perioodiga. Investeeringud suurenesid peamiselt Aulepa Tuulepargi (181 miljonit) ja Narva Elektrijaamade (137 miljonit) arvel. Sel saastal prognoosib Eesti Energia ärivaldkonna investeeringuteks 0,6 miljardit krooni.
Jaemüügi majandustulemustele avaldasid mõju kahe suurema tuluartikli erisuunalised liikumised – elektrienergia müügitulu kasvas 15% ning võrguteenuse müügitulu kahanes 2%. Elektrienergia müügitulu suurendas E.Energy müügimahtude kasv Lätis.
Kodumaise elektrienergia müük oli võrreldes eelmise perioodiga 1,9% suurem.
Jaemüügi valdkonda investeeriti 1,31 miljardit krooni, mis on 33% rohkem kui aasta varem. Jaotusvõrgu investeeringud ulatusid 1,25 miljardi kroonini ja olid peamiselt suunatud uute liitumiste väljaehitamisele, aga ka võrgu töökindluse suurendamisele.
Eesti Eneriga äritulud perioodil 1. aprill 2008 kuni 31. detsember 2008 olid 7,58 miljardit krooni, mis on miljard rohkem kui eelmisel perioodil ning puhaskasum oli 765 miljonit krooni eelmise aasta 630 miljoni krooni vastu.
Seotud lood
Eesti Energia tütarfirma E.Energy pakkus
hankekonkursil küll Latvenergost pisut madalamat hinda, kuid Läti riikliku
televisiooni ja raadioringhäälinu keskuse (LVRTC) elektritarnijaks valiti
kohalik energiamonopol.
Eesti Energia müüs 2009. aasta jaanuaris
Eestis kokku 723 gigavatt-tundi (GWh) elektrienergiat ehk 2,6 protsenti rohkem
kui mullu samal kuul.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.