Ametiühingujuhi Harri Taliga sõnul on
töötukassa kulutuste 12%se kärpe korral võimalik hakkama saada
töötuskindlustusmakse määra kergitamisega 3,7%ni. Selleks oleks vaja aga
nihutada ka seadusega määratud 3%st ülempiiri.
"Meie seisukoht on see, et 3% seaduses kirjas piirmäär ei ole püha lehm, millest ei saaks ega tohiks üle minna," ütles Taliga. "Need ettepanekud, mida meie oleme läbirääkimistel teinud, võimaldaksid kulutusi vähendada 12%. Töötukassa on arvutanud, et selliselt juhul oleks töötaja jaoks piisav maksemäär 2,5% ja tööandjal 1,2%," lisas ta. Samas jättis Taliga ametiühingute poolt tehtud ettepanekute sisu läbirääkimiste huvides kommenteerimata.
Praegune määr on 0,9%, millest töövõtja maksab oma palgalt 0,6% ja tööandja palgafondilt 0,3%. Esialgselt pidi tänavu 1. juulist maksemäär tõusma 1,5%ni, ent tööpuuduse kasvades pole see piisav. Töötukassa avalikustas esmaspäeval arvutused, mille järgi praeguse tööturu riskiprognoosi alusel peaks juulist kehtima hakkavatele uutele ja heldematele hüvitistele üleminekuks töötuskindlustuse maksemäära tõstma 5,1%ni.
Praegu arutavadki ametiühingud ja tööandjad võimalusi töötukassa kulusid koomale tõmmata. Töötukassa nõukogu koguneb uuesti esmaspäeval. Kas selleks ajaks kokkulepe sünnib, pole selge. "Usun, et kokkulepe on võimalik ja ma loodan, et see tuleb. Kui kiiresti, on teine teema. See ei sõltu ainult ametiühingutest. Kokkulepe saab sündida siis, kui mõlemad pooled on sellest huvitatud," ütles Taliga.
Seotud lood
Töötukassa nõukogu otsustas tõsta
töötuskindlustusmakse määra seadusega lubatud kõrgeima piiri ehk 3%-ni.
Tööandjate keskliidu juht Tarmo Kriisi peab
töötukassa kulude vähendamisest tähtsamaks küsimuseks töötusega
võitlemist.
Töötukassa nõukogu esimehe Harri Taliga
sõnul kindlustab uues töölepinguseaduses ette nähtud koondamishüvitiste skeemi
vaid senise maksemäära lae tõstmine praegusest 3 protsendist kõrgemale, milleks
tuleb muuta seadust.
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.