Rahandusministeeriumis valminud
seadusemuudatuse eelnõu jõustumisel väheneb viis korda Eestisse üle Euroopa
Liidu välispiiri tuua lubatavate sigarettide hulk.
Eelnõu seletuskirja kohaselt on seadusemuudatuse ajend majandusolukorrast tingitud aktsiisilaekumise vähenemine. Ministeerium loodab seaduse karmistamisega piirata piiriäärsete sigaretikullerite illegaalset tegevust, kirjutas ERR.
2008. aasta lõpust on ministeeriumi info kohaselt oluliselt suurenenud inimeste arv, kes kasutavad ära võimalust tuua reisijana kolmandast riigist – peamiselt Venemaalt – lubatud koguste piires alkoholi ja tubakatooteid. Piiri ületab iga päev ligi 8000 inimest, kellest ligi 90%-l on kaasas maksimaalne kogus alkoholi ja sigarette.
Maksu- ja tolliameti andmeil on 2009. aasta jaanuaris kuine piiriületajate arv võrreldes 2008. aastaga suurenenud ligi 70%, mis tähendab, et Eestis tarbitakse Venemaalt sissetoodud sigarette varasema 27 miljoni asemel 44 miljonit tükki kuus. "Tõenäoliselt on nii suur muutus tingitud ka asjaolust, et alates 2008. aasta juulist saavad Venemaa kodanikud, kes omavad nn halli passi, käia Venemaal viisavabalt," märkis ministeerium oma teates.
Samuti soovib riik tõrjuda legaalsest müügivõrgust ka mittelegaalset aktsiisiga maksustamata ehk topsidesse pakendatud viina. Kehtiv aktsiisiseadus näeb ette üle 22kraadise kangusega alkoholi maksumärgistamise, mis on villitud müügipakendisse mahuga alates 0,2 liitrist või millelt makstav aktsiisisumma on üle 14 krooni müügipakendis oleva alkoholi kohta. Eelnõuga vähendatakse maksumärgistamisele kuuluva kange alkoholi müügipakendi mahtu 0,2 liitrilt 0,05-le liitrile ning kaotatakse aktsiisisumma kriteerium. Seadusemuudatus peaks jõustuma 1. juulil ning enne seda müügivõrku paisatud topsiviina tohib müüa 1. augustini.
"Kuigi reisijate sissetoodud alkoholi ja tubakatooteid on lubatud kasutada vaid mitteärilisel eesmärgil, on isikliku otstarbe kindlakstegemine piiril keeruline. Enamasti ületavad n-ö kullerid piiri ühe päeva jooksul mitu korda ning soetatud alkohol ja tubakatooted müüakse edasi kokkuostjatele, kes hiljem kauba realiseerivad. Selline tegevus on tulus, sest nt sigarettide aktsiisimäär Vene Föderatsioonis on üle kümne korra väiksem kui Eestis," teatas rahandusministeerium.
Aktsiisiseaduse kohaselt on lubatud kolmandast riigist saabuvatel reisijatel tuua lubatud piirkoguste ulatuses aktsiisikaupa vaid korra ühe päeva jooksul. Praktikas reisijate topeltpiiriületusi aga ei kontrollita.
Eesti on kehtestanud maksuvabastuse koguseliseks piiranguks 200 sigaretti ning soovib seda nüüd vähendada Euroopa Nõukogu direktiivi miinimummäära ehk 40 sigaretini. Suitsetamis- ja närimistubakat tohib 1. juulist Eestisse tuua aga praeguse 250 grammi asemel 50 grammi.
Rahandusministeerium lisab eelnõu seletuskirjas, et seadusemuudatusest on kasu peamiselt vaid siis, kui tema haldusalas tegutsev maksu- ja tolliamet kontrolle piiril suurendab. Nimelt jõuab toll näiteks Narva piiripunktis teha praegu keskmiselt 2000 läbivaatust kvartalis.
Seotud lood
Aasta esimese kolme kuuga konfiskeeris
maksu- ja tolliamet piiripunktides ja sisemaal 40% rohkem salasigarette kui
mullu sama ajaga. Massilist sigaretiturismi võib võrrelda soomlaste
viinaralliga.
Tubakaaktsiisi tõstmise tagajärjel jääb
Läti valitsusel tänavu maksudena laekumata 50 miljonit latti, salasigarettide
osakaal turul aga kasvab, kirjutab majandusleht Biznes Baltija.
Eile valitsuskabinetis maksude tõstmist
arutanud rahandusminister Ivari Padar ütles massilise sigaretiturismi kohta, et
on Narvas toimuvaga kursis, kuid riik ei suuda sellisel moel lokkavat
tubakakaubandust kontrollida.
Plaanitava aktsiisitõusuga tuleks olla
väga ettevaatlik, kuna möödunud aastal toimunud kaks aktsiisitõusu kasvatasid
plahvatuslikult salasigarettide turuosa, ütles British American Tobacco
Estonia juht Juhan Matt.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.