Aasta esimese kolme kuuga konfiskeeris
maksu- ja tolliamet piiripunktides ja sisemaal 40% rohkem salasigarette kui
mullu sama ajaga. Massilist sigaretiturismi võib võrrelda soomlaste
viinaralliga.
"Võrreldes 2008. algusega on (eraisikute – toim) piiriületuste arv kasvanud ligikaudu 70%. Seotud on see ennekõike Venemaa viisanõude kadumisega halli passi omanikele. Ei saa ütelda, et kõikidel piiri ületavatel isikutel on kaasas alkoholi või sigarette, kuid väga suurel hulgal neist küll," tõdes maksu- ja tolliameti tollikorralduse osakonna juhataja Urmas Järg.
Tema sõnul tohib maksuvabalt Eestisse tuua kuni 200 sigaretti. "Olukord piiril on tegelikult analoogne soomlaste viinaturismiga Tallinnas. Kui reisijal on piiriületusel kaasas piirnormi piiresse jääv sigareti- või alkoholikogus, ei olegi talle midagi ette heita," rääkis Järg Venemaa piirist.
Nende sigarettide edasine kasutamine ärilisel eesmärgil on tema ütlusel keelatud. "Pole lubatud edasimüük sisemaal ega loomulikult ka kokkuostetud sigarettide müük," kinnitas Järg.
Maksu- ja tolliamet viis 2009. aasta esimese kvartali jooksul läbi 200 alkoholi ja sigarettide käitlejate kontrolli ja avastas nende käigus 41 rikkumist. Ametnikud konfiskeerisid ühtlasi ligi 1,4 miljonit salasigaretti. "See on ligikaudu 40% rohkem kui 2008. aastal samal ajal," kommenteeris Järg.
Salasigarette on ära võetud nii piiril kui sisemaal. Peaaegu kõikidel salasigarettidel olid Vene maksumärgid. Järg ütles, et piiripunktides on varasemast rohkem tabatud ka keskmise suurusega ehk 10 000-40 000 sigaretiga salakaubakoguseid, mida peidetakse sõidukite konstruktsioonidesse. Sisemaal on kontrollitud turgusid ja maanteid, kus on tabatud mitmeid salasigaretivedusid.
Maksu- ja tolliameti andmetel on eraisikute piiriületuse arv 2008. aasta keskpaigast ja lõpust alates tõusnud küündides tänaseks keskmiselt 6000-8000 isikuni päevas.
Kohalik veebiportaal narvalinn.eu vahendas tänavu jaanuaris, et ühes ööpäevas läheb linna keskväljakult algavat silda pidi Jaanilinna ning tuleb sealt juba samal päeval jalgsi tagasi ligi 10 000 inimest. Aastas ületab sel moel piiri 3,7 miljonit inimest, millele lisandub pool miljonit sõidukit, kalkuleeris väljaanne.
Piirivalveameti kinnitusel on tänavu hüppeliselt suurenenud just Eesti ja Venemaa piiri ületavate jalakäijate arv. Seda näitab ilmekalt ka Narva piiripunktide statistika.
Ja aasta kolm esimest kuud Narvas:
Seotud lood
Rahandusministeeriumis valminud
seadusemuudatuse eelnõu jõustumisel väheneb viis korda Eestisse üle Euroopa
Liidu välispiiri tuua lubatavate sigarettide hulk.
Eile valitsuskabinetis maksude tõstmist
arutanud rahandusminister Ivari Padar ütles massilise sigaretiturismi kohta, et
on Narvas toimuvaga kursis, kuid riik ei suuda sellisel moel lokkavat
tubakakaubandust kontrollida.
Plaanitava aktsiisitõusuga tuleks olla
väga ettevaatlik, kuna möödunud aastal toimunud kaks aktsiisitõusu kasvatasid
plahvatuslikult salasigarettide turuosa, ütles British American Tobacco
Estonia juht Juhan Matt.
Narva tubaka- ja alkoholikaupmees Aleksei
Malkov rääkis Äripäevale, et töötuks jäänud piiriäärsed elanikud teenivad
sigarettide veost ja edasimüügist rohkem raha kui uuelt ametlikult töökohalt
loota oleks.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.