Kuus aastat suurest poliitikast ning
palgatöölt eemal olnud eksrahandusminister Heiki Kranich kandideerib Eesti Loto
tegevjuhiks. Reformierakondlane tuli oma kandidatuuriga välja ajal, mil
räägitakse üha enam ettevõtte erastamisest, mida praegune lotofirma tegevjuht ei
poolda.
Tänasele Eesti Loto nõukogu kokkusaamisele on ükshaaval kutsutud personaliotsingufirma Fontes poolt välja valitud juhatuse esimehe kandidaadid. Kuue sõelale jäänud pretendendi hulgas on lotofirma senine juht Aivar Lepp, aga ka Reformierakonna endine peasekretär, erakonna halliks kardinaliks kutsutud Heiki Kranich.
Kranich otsib Eesti Lotoga enda elus uut lehekülge
Üks etapp on elus läbi saanud, peaks midagi muud proovima, põhjendas Kranich enda kandideerimist. Vahepealsetel aastatel on mees osalenud maadevahetustes ning vahendanud mitmele Eesti ärimehele kontakte Bulgaarias.
Ühe Reformierakonna siseeluga kursis oleva allika sõnul võib Kranichi kandideerimise taga olla kaks varianti - kas Reformierakond on ühe suure tehingu idanema pannud või on Kranich nii suurtes rahalistes raskustes, et otsib sissetulekut.
Reformierakondlasel võib olla kandideerimisel eelisLotofirma nõukogus on kaks Reformierakonna ning kaks IRLi liiget, lisaks neile veel reformierakondlasest rahandusministri Jürgen Ligi alluv Kurmet Ojamaa ning sotsiaaldemokraadist nõukogu esimees Ardo Ojasalu. Kranich ja Ojasalu on head tuttavad, omal ajal kinnitas just rahandusminister Kranich Ojasalu maksuameti juhiks.
"Kõike võib olla, spekuleerida võib igasuguste asjadega," lausus Eesti Loto nõukogu liige Andres Ammas küsimuse peale, kas Kranichi kandideerimine võib olla seotud Eesti Loto tulevase erastamisega ning Reformierakonna sooviga suruda ühte oma liiget firma etteotsa.
IRLi liikmest Ammase arvates ei peaks inimesele poliitiku märk eluks ajaks külge jääma. "Ei tohi unustada, et Heikil on silmapaistev finantsinstitutsioonides töötamise kogemus," lisas ta nii pankuri kui ka keskpankuri leiba maitsnud mehe kohta.
"Minuga pole ükski erakond sel teemal rääkinud," lükkas ka lotofirma nõukogu esimees Ojasalu tagasi oletuse, et Kranichit lükatakse etteotsa erakonna poolt. "Tunnen Heiki Kranichit hästi, kuid kandidaatide hulgas oli üle kümne inimese, keda ma tunnen," sõnas ta.
Reformierakondlasest Eesti Loto nõukogu liige Arto Aas, kes korraldab ja juhib igapäevaselt peaminister Andrus Ansipi büroo tööd, lisas, et üks endine minister on kindlasti väga tugeva juhtimiskogemusega ja tugev kandidaat.
Eesti Loto praegune juht erastamist ei pooldaAasa sõnul pole aga vahet, kas kandidaatide hulgas on sotsiaaldemokraat, reformierakondlane või keskerakondlane, oluline on juhtimiskogemus ning poliitikaga pole Eesti Lotos midagi peale hakata.
IRLi ja Reformierakonna vahelises koalitsioonileppes kaalutakse mitme teise riigile kuuluva ettevõtte hulgas ka Eesti Loto kui ettevõtte või siis opereerimisõiguse müüki. "Minu hinnangul võiks operaatorlepingu rendileandmisega edasi minna, see on aga vähemalt pooleaastane protsess," avas Aas võimalikke tulevikuplaane.
Kuus aastat Eesti Lotot juhtinud Aivar Lepp ettevõtte erakätesse andmist ei poolda. "Siin on risk, et lähtutakse ainult sellest rahast, mida müügiga saadakse, ning ei suudeta näha kaugemale. Tuleks otsustamiseks rohkem aega võtta."
Seotud lood
Endine keskkonnaminister Heiki Kranich
üürib juba üle viie aasta maadevahetajatelt 160ruutmeetrist luksuskorterit, seda
enda väitel kirvehinnaga.
Juba keskkonnaministrina valmistas Heiki
Kranich ette enda maandumist maadevahetuse ärisse ning võib-olla on ministriamet
aidanud tal soetada ka kinnistuid Sangaste lossi ligidale. Ütled Villu Reiljan
ja keskkonnaminister ning esimesena tuleb keelele maadevahetuse skandaal. Kui
seostada aga keskkonnaminister Heiki Kranichit maadevahetustega?
Algul valitsuse otsustada olnud
maadevahetused viidi ametnike tagatubadesse ajal, mil keskkonnaminister oli
Heiki Kranich, kes tunnistab samas ka ise, et teenib looduskaitsemaade
vahetusega tulu, kirjutab Postimees.
2006. aasta maikuus arutasid maa-ameti tollane juht Kalev Kangur ja varasem keskkonnaminister, siis maadevahetuse äri ajanud Heiki Kranich Nimega Baaris, kuidas lahendada ärimees Oliver Kruuda maamuresid.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.