Saku Õlletehasele tähendas Carlsbergi soov
ettevõte börsilt ära viia 1,5miljardilist kroonilaenu, intressiga 300 000 krooni
päev.
Ettevõtte loodab sadu miljoneid kulu toonud laenust sügisel lahti saada.
Pärast Tallinna börsilt lahkumist liitus Saku Õlletehas oma emaettevõttega Carlsberg Holding OÜ, mis finantseeris Saku aktsiate väljaostu väikeaktsionäridelt. Selle tehinguga sai aga siiani tubli dividendide maksjana tuntud Saku kaasa 1,5miljardilise laenukohustuse Taani emaettevõtte ees.
"Me ise ka naersime. See firma (Saku väikeaktsionärid välja ostnud Carlsberg Holding - toim) tehti ju selleks, et meid üle võtta, aga nüüd võtsime ise end üle," ütles Saku Õlletehase finantsjuht Inga Kuusik.
Krooniriskide maandamiseks on 1,5miljardiline laen antud Saku Õlletehase Carlsbergi Taani emafirma poolt Eesti kroonides ehk kobeda intressiga.
"Minu arust pole (peakontori - toim) devalveerimishirm põhjendatud," ütles Kuusik. Samas on Carlsbergil lihtsam Taanis aktsionäridele öelda, et valuutarisk on maandatud, lisas ta.
Laenuintressid neelasid Saku kasumi
Laenu intress on praegu 7,6 protsenti (Talibor+0,75%), mis tähendab sisuliselt seda, et iga päeva eest maksab Saku emafirmale 300 000 krooni intresse.
Kuigi laen on lühiajaline, on aastaga intresse kogunenud emafirma kasuks juba üle saja miljoni krooni. Ülevõtmiskulu on Sakule olnud siiani suurusjärgus 200 miljonit krooni.
Laenuintressid ja liitumine emafirmaga on ka Saku kasumi täielikult ära söönud. 128miljonilisest ärikasumist jäi emafirmaga liitumise järel alles 31 miljonit, millest sõid omakorda 51 miljonit intressikulud ja 20 miljonit tulumaks, seega jäi alles 41miljoniline kahjum.
Saku aastalõpu bilanss tekitab aga nii pankades kui ka audiitorite seas küsimusi. "Ausalt öeldes on mul mõnele pangale seda päris keeruline seletada olnud. Carlsbergi arvates on nii, et kui sa oled sajaprotsendiline Carlsbergi tütarfirma, siis mitte keegi ei esita su bilansi kohta küsimusi, vaid vaadatakse Carlsbergi emafirma bilanssi, aga nad ei taju seda, et meil võetakse Sakut Sakuna," ütles Saku Õlletehase finantsjuht Inga Kuusik.
Audiitoritel Sakule etteheiteidKPMG audiitorid on kirjutanud õlletehase 2008. aasta finantsaruande audiitori järelotsuses, et Sakul on netovara vähem kui pool aktsiakapitalist (mis on äriseadustiku rikkumine - toim), mistõttu peab aktsionäride üldkoosolek abinõud tarvitusele võtma.
Loe lisa tänasest Äripäevast.
Seotud lood
2008. aastal müügitulu 42% suurendanud
Viljandimaa joogi- ja napsitootja Liiwi Heliis pidi leppima vähenenud kasumiga,
milleks kujunes läinud aastal 1,7 miljoni krooni.
Puu- ja köögiviljamahlade tootja Rõngu
Mahla netokäive suurenes 2008. aastal 5% ja kasum kahanes 48%,
teenides puhaskasumina veidi alla 2 miljoni krooni.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.