Pikas vaates on riigieelarve seisukohalt
mõistlik hoida hea tootlusega varasid, kui neid müüa, leiab endine
rahandusminister ja viis aastat tagasi TeliaSonera ülevõtmispakkumisega
silmitsi seisnud Taavi Veskimägi (IRL).
"Aktsiate müük peaks klassifitseeruma finantseerimistehinguks, mis aitab küll likviidsuse, aga mitte tasakaalu seisukohalt. Seega pikas vaates on riigil samuti riigieelarve seisukohalt mõistlik hoida hea tootlusega varasid kui neid müüa," ütles Veskimägi.
Põhimõtteliselt tuleb Veskimäe sõnul rahandusministeeriumil analüüsida, kas võetavate laenude intressikuludest hoidumine ja selle asendamine Telekomi aktsiate müügi tuluga on atraktiivsem kui pikaajaline stabiilne rahavoog dividendide näol.
Veskimägi kinnitusel on riik teeninud igal aastal üle 300 miljoni krooni dividende, mis on olnud riigieelarve tulu, lisaks samuti eelarvesse laekuv tulumaks. "Tagantjärele võib öelda, et 2004. aastal langetatud otsus mitte riigi osalust Eesti Telekomis müüa oli õige isegi TeliaSonera esialgse mitte väga atraktiivse pakkumise taseme pealt," sõnas ta.
Täna hommikul tehtud pakkumine näitab Veskimägi hinnangul TeliaSonera jätkuvat usku Telekomi kasvu ja annab kindlasti ka teistele aktsionäridele, kes hoiavad pikaajalist positsiooni, usku oma positsioone hoida või vähemalt mitte kergekäeliselt neist loobuda.
Seotud lood
Arengufondi nõukogu esimees ja kunagine Eesti Telekomi börsile viija Raivo Vare soovitab riigil esmalt hinge tõmmata ja mõelda, kas ja milleks oleks tal vaja oma osalust TeliaSonerale müüa.
Eesti Telekomi liiga odavalt
müümine saadaks meie riigi finantsseisust üsna negatiivse signaali ja oleks
ühekordse iseloomuga lahendus, arvas Tallinna börsi noteerimis- ja
järelevalvekomisjoni liige Kristjan Hänni.
Valitsus pole nii suures rahahädas, et
peaks Eesti Telekomi aktsiad igal võimalusel maha müüma, ütles peaminister
Andrus Ansip.
TeliaSonera juht Lars Nyberg kummutas
tänasel pressikonverentsil kahtluse, justkui oleks Eesti Telekomi
ülevõtmispakkumine ajendatud madalast aktsiahinnast ja Eesti riigi
rahavajadusest.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.