Tallinna Vee majandustegevust analüüsinud konkurentsiamet jõudis järeldusele, et ettevõtte rakendatav veeteenuse hind ei ole kooskõlas ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni seadusega, kuna see tagab ettevõtjale põhjendamatult suure tulukuse.
ASi Tallinna Vesi raamatupidamise aastaaruannete alusel kujunes 2007. aastal ettevõtte kapitali tootlikkuseks 16,9% ning 2008. aastal vastavalt 18,1%. Kuna AS Tallinna Vesi on monopoolne ettevõte, siis ei tohiks konkurentsiameti hinnangul ettevõtte varade tootlikkus ületada 8,3%. Seega on ettevõtte kapitali tootlikkus olnud põhjendatud tasemest üle kahe korra kõrgem, teatas konkurentsiamet.
Analüüs viidi läbi konkurentsiolukorra uuringu raames, mis käsitleb vee-ettevõtjate majandustegevust mitmetes Eesti omavalitsustes. Seaduse järgi ei saa konkurentsiamet nõuda vee-ettevõtjalt hinna seadusega kooskõlla viimist, kuna hind on kehtestatud valla- või linnavalitsuse määrusega. Analüüsist selgub, et Tallinna linnavalitsus peaks vaatama üle vee hinna kehtestamise alused ning viima need vastavusse rahvusvaheliselt tunnustatud hinnaregulatsiooni põhimõtetega, et selle kaudu tagada hindades mõistlik kasum.
Konkurentsiamet on seisukohal, et AS Tallinna Vesi peab esitama uue hinnataotluse Tallinna linnavalitsusele ning viima oma tegevuse seadusega kooskõlla. Konkurentsiameti soovitus ja analüüs on saadetud ka linnavalitsusele ning õiguskantslerile, kellel on õigus vaidlustada riigikohtus linnavalitsuse määrus, millega veeteenuse hind on kehtestatud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tallinna Vesi saatis börsiteate, milles lubab oma aktsionäre ja avalikkust õiguskantsleri ettepaneku osas teavitada kohe, kui ettevõttel endal on rohkem infot toimuva kohta.
Konkurentsiameti juht Märt Ots avaldas arvamust, et Tallinna Vee tulukuse määra hinnates nad midagi kahe silma vahele ei jätnud, kuna üldlevinud hinnaregulatsioonide aluseks võetav tulukuse määr arvutatakse ärikasumi ja investeeritud varade suhtest.
Tallinna Vee juhatuse esimehe Ian Plenderleithi sõnul ei saa Tallinna Vesi konkurentsiameti soovile vaatamata 2005. aastal investoreile antud lubadusi eirata.
Konkurentsiameti pealiskaudne ja puudulikul informatsioonil põhinev analüüs Tallinna Vee kasumlikkusest ei arvesta ettevõtte äritegevuse olulisi aspekte, seisab Tallinna Vee vastuses konkurentsiameti pressiteatele.
Kinnisvaraturul on mitmeid põnevaid riike, kuhu Eesti investorid on oodatud. Üks selliseid linnu on Dubai. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annab kinnisvarasse investeerijatele põhjust rõõmustamiseks, ütles Skover Kinnisvara OÜ juht Sanders Skorik.