Tallinna Vee juhatuse esimehe Ian Plenderleithi sõnul ei saa Tallinna Vesi konkurentsiameti soovile vaatamata 2005. aastal investoreile antud lubadusi eirata.
"Konkurentsiamet nõuab oma pöördumises ettevõtte juhatuselt siduvate lubaduste rikkumist, mis anti 2005. aastal aktsiate avaliku pakkumise ajal koostatud noteerimisprospektiga. Nõutavad sammud vähendaksid börsil noteeritud ettevõtte väärtust aktsionäride jaoks," selgitas Plenderleith.
"Taolisse sisuga avalik teadaanne, mis põhineb puudulikul informatsioonil ning mida ei ole avaldamise eel arutatud ettevõtte juhatuse ega omanikega, kahjustab kaheldamatult nii börsil noteeritud ettevõtete kui ka Eesti investeerimiskeskkonna usaldusväärsust investorite silmis," märkis Tallinna Vee juht.
"Veelgi enam, arvestades hea ärijuhtimise tavasid, puuduvad Tallinna Vee juhtidel volitused konkurentsiameti soovituste kohaselt käituda, kuna me omame vastutust ettevõtte ja selle omanike ees," rääkis Plenderleith.
Nõutud sammude astumiseks vajaks Tallinna Vesi ettevõtte nõukogu otsust, kuna need väljuvad igapäevase juhtimise raamidest.
"Ettevõtte juhatus ega nõukogu ei saa omakorda vastavaid otsuseid langetada aktsionäride heakskiiduta, kuna see on ilmselgelt vastuolus noteerimisprospektis antud lubadustega," lisas Plenderleith, "ning poleks kooskõlas noteeritud ettevõtetele püstitatud eesmärkidega."
Tallinna Vee andmetel on kasumivõrdluste tegemine äärmiselt keeruline, kuna arvesse tuleb võtta erinevaid ettevõtluskeskkondi ja norme, millele vee-ettevõtte tegevus vastama peab. Tulemust mõjutavad nii teenuse kvaliteedile seatavad nõuded, keskkonnanõuded ja - maksud, ettevõtte omandivorm, investeeringute vajadus, tegutsemine opereerimislepingu alusel või varade omanikuna, riigi subsiidiumid jms.
Seotud lood
Konkurentsiameti pealiskaudne ja puudulikul informatsioonil põhinev analüüs Tallinna Vee kasumlikkusest ei arvesta ettevõtte äritegevuse olulisi aspekte, seisab Tallinna Vee vastuses konkurentsiameti pressiteatele.
Tallinna Vee majandustegevust analüüsinud konkurentsiamet jõudis järeldusele, et ettevõtte rakendatav veeteenuse hind ei ole kooskõlas ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni seadusega, kuna see tagab ettevõtjale põhjendamatult suure tulukuse.
Eesti Omanike Keskliidu arvates näitavad konkurentsiameti analüüsi tulemused selgelt, et Tallinna Vesi on rikkunud ühisveevärgi- ja kanalisatsiooni seadust.
Konkurentsiameti juht Märt Ots avaldas arvamust, et Tallinna Vee tulukuse määra hinnates nad midagi kahe silma vahele ei jätnud, kuna üldlevinud hinnaregulatsioonide aluseks võetav tulukuse määr arvutatakse ärikasumi ja investeeritud varade suhtest.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.