Elektrituru avamine ja Ignalina elektrijaama sulgemine toob kaasa elektrienergia hinnatõusu, kuna ühelt poolt väheneb kohalik elektrienergia pakkumine ja teisalt saab turule siseneda üldjuhul kallim Põhjamaade elektrienergia, kirjutab Swedbank oma värskes Balti energiaülevaates.
Hinnatõusu ulatust on Swedbanki hinnangul aga hetkel raske prognoosida. „Kui majapidamistele müüdava elektrienergia hind on ja jääb regulaatori otsustada (arvestades kehtestatud reegleid), siis vabaturul kujunev hind hulgitarbijaile ja suurtarbijaile (ettevõtted) on raskemini ennustatav."
Panga analüüsi kohaselt on Põhjamaade elektribörsi Nord Pooli hinnadünaamikat jälgides üpris tõenäoline, et teatud ajaperioodidel tõuseb Baltikumis avaturu elektrihind mõnevõrra praegusest kõrgemaks, samas võib tulla ette perioode, mil elektri hind on madalam praegusest. Hinnalanguse, mida võiks eeldada Venemaa odava elektri impordist, hoiab ära turu suletus ja piiratus Vene tarnijatele, seda eelkõige Leedus. Eesti ja Läti puhul on Venemaa-poolse hinnasurve tugevust hetkel keeruline hinnata, ilmselt sõltub see mingil määral ka turuhõivamise soovidest.
Elektrienergia hinda mõjutavad ka CO2 kvootide süsteemis toimuvad muutused 2013. aastal, mille tulemusena läheb igale riigile eraldatud kvoot müügiks oksjonil, kus võivad osaleda kõik ELi ettevõtted. See tähendab, et suure tõenäosusega tõuseb elektrienergia hind.
Lisaks tuleb Swedbanki analüüsi kohaselt arvestada ka energiahindu mõjutavate maksude kasvuga.
Viimastel aastatel on korduvalt tõstetud kütuste aktsiisimäärasid, kehtestatud aktsiisid elektrienergiale ning maagaasile, tõusnud on keskkonnatasud. Pole mingit põhjust arvata, et sellised arengud lõppevad 2010. aastaga. Ühelt poolt on maksutasemed Baltikumis suhteliselt tagasihoidlikud ning ei kajasta kõiki negatiivseid kõrvalmõjusid, mis energiakasutamisega kaasnevad. Teisalt on nendega seotud maksude, eriti aktsiiside, kogumine lihtne ning juhul, kui varimajandustegevus on piisavalt ohjatud, tagab nende tõstmine ka maksutulude kasvu.
Eurostati andmeil on elektrienergia hind kodu- ja tööstustarbijatele Euroopa Liidus hetkel Eestist odavaim vaid Bulgaarias.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Majandusminister Juhan Parts tunnistas
tänasel valitsuse pressikonverentsil, et Eesti elektrituru avanemisega 2013 võib
kaasneda tugev hinnahüpe.
100%liselt köögiviljakasvatajale Sagro kuuluva Sagro Elekter OÜ juht Toomas Kümnik ütles Äripäevale, et pelgab elektrituru avanemist eeskätt praegu valitseva suure teadmatuse tõttu.
Elektrienergia suurtarbijad andsid täna
Riigikogule üle kirja, milles palutakse elektrituru avamist üheksa kuu võrra
edasi lükata, kuna see võib elektri hinda kergitada kuni 40 protsenti, vahendas
ERR.
Äsja oma esimest tegevusaastat tähistanud 7000 ruutmeetril laiuv NET Spordihall on Lõuna-Eesti elanike seas kiiresti populaarsust kogunud, pakkudes erinevaid võimalusi peamiselt võrgu- ja pallialade harrastamiseks.