Selle aasta alguses Venemaale laienenud AS Filter enamusomanik on soomlane Harry Olavi Viiala, kes on ehitanud üles eduka kontserni.
Viiala vara väärtuseks hindas Äripäev viimases rikaste edetabelis 276 miljonit krooni, millega ta oli 108. kohal.
Tööstustele, katlamajadele, veepuhastus- ja koostootmisjaamadele seadmeid müüv Filter tegi 2008. aastal suure hüppe nii käibe kui kasumi kasvu osas. Suurema osa müügitulust teenib kontsern väljaspool Euroopa Liitu. Ettevõtte viimaste aastate ülikiire kasvu võti peitub Valgevenes, kus 2005. aasta alguses avati oma esindus ja teeniti esimesed miljonid.
2006. aastal kasvasid Filtri müügimahud Valgevenes kümnetes kordades, nii et aasta lõpus otsustati senise esinduse asemel asutada tütarfirma SZAO Filter, millest Filtrile kuulub 51 protsenti.
Tütarfirma loomise eesmärk oli kõiki esindustooteid hõlmava müügivõrgustiku rajamine, mille abil oleks võimalik pakkuda nii uutele kui ka vanadele klientidele kohapeal hooldusteenust ja varuosade müüki.Ja uusi kliente on Filter Valgevenes muudkui saanud, mida tõestab seegi, et 2008. aasta 600 miljoni kroonisest käibest tuli praktiliselt juba iga teine kroon (täpsemalt 48%) Valgevenest.
Viiala kaasaktsionär on 25 protsendiga ettevõtte juhatusse kuuluv Antti Toppi. Varem oli omanikeringis ka ettevõtte tollane tegevjuht Kalle Küngas, kes müüs 2005. aasta veebruaris 20 protsendi suuruse osaluse Viialale ja Toppile (vastavalt 15% ja 5%) ning lahkus firmast. Osaluse müük langeb kokku täpselt Valgevene turule minekuga ja tehingu hind võis olla umbes 7 miljonit krooni. Aasta või paar hiljem müües olek Küngas võinud küsida oma osaluse eest kuni neli korda suurema summa.
Eelmise aasta septembris ilmunud Äripäeva rikaste edetabelis oli Viiala üks suuremaid tõusjaid. Vaadates aga Filtri käekäiku, ei olnud see suur üllatus, sest ettevõttel õnnestus 2008. aastal kasvatada hüppeliselt müüki välisturgudel, koguni 99%.
Lisaks Valgevenele on Filtril tütarfirmad Lätis, Leedus ja alates 2008. aasta septembrist ka Bulgaarias. Viimases ollakse tütarfirma omanik 100 protsenti, teistes riikides kuulub Filtrile aktsiate kontrollpakk. Need riigid pole aga veel piir ja ettevõte on pidevalt olnud huvitatud oma äritegevuse laiendamisest. Selle aasta alguses otsustatigi alustada tegevust Moskvas.
Mis on Filter?Omanikud
Harry Olavi Viiala 75%Antti Toppi 25%Tegutseb 1992. aastast.Müüb seadmeid ja tarvikuid tööstustele, katlamajadele, veepuhastus-, koostootmisjaamadele ja hooldab neid.Käibest 86% teenitakse kaupade müügist, ülejäänu on teenuste müük.Ligi pool kaupadest ja teenustest müüakse väljaspool Euroopa Liitu, Eesti turu osa on 15,5%, teistesse Euroopa Liidu riikidesse läheb 36,7%.Kontsernis töötas 2008. aastal 161 inimest, kelle keskmine kuupalk oli 28 000 krooni. Juhatuse liikmed teenisid keskmiselt miljon krooni aastas. Kahe omanikust juhatuse liikme kõrval on kolmandaks liikmeks Harto Kalevi Viiala.Omanike arvele laekus 2008. aastal dividende 2,79 miljonit krooni ja 2007. aastal 1,23 miljonit krooni. Eelmisel aastal dividende ei määratud.Ettevõte saab majanduskriisi tingimustes hästi hakkama. Näiteks seisab ligi 100 miljonit krooni tähtajalisel hoiusel. Filtri tegevust aitab rahastada Swedbank.Kui varemalt oli Viiala Filtris omanik otse eraisikuna, siis alates eelmise aasta algusest kuulub 75% suurune osalus Filtris tema firmale Vodapro Holding. (Allikas: 2008. aasta aruanne)
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Filter omandas selle aasta esimestel päevadel Moskvas asuva ettevõtte ZAO HyXo ja Peterburis asuva ZAO Vapor.
Aasta Ettevõtja 2009 oleks suurim reaalsete töökohtade looja. Edu toob pikas perspektiivis oma ärimudeli sihipärane arendamine, ütles Filter AS tegevjuht Antti Toppi.
Filter kontserni tegevjuht Antti Toppi sõnul kavatseb Venemaale laienenud ettevõte mõne aastaga ekspordimahu kahekordistada.
ASi Filteri käive selle aasta 7 kuuga ulatus 103 miljoni kroonini, mullu samal ajal oli ettevõtte käive 64 miljonit krooni.
Uuel aastal jõustuv vilepuhuja kaitse seadus hakkab töötajaid, aktsionäre ja kliente ettevõtte väärkäitumisel kaitsma, kuid siiani valitseb segadus teavituste sisuga ning valesti teavitamisel võib rikkuda ärisaladust.