Raivo Varele ja Rein Koovile kuuluv Sthenos Grupp süüdistab pankrotistunud ettevõtjat Guido Sammelselga võlausaldajate üldkoosoleku üle kontrolli omamises ja abikaasaga koos skeemitamises.
11. jaanuaril toimunud võlausaldajate üldkoosoleku andmetel on pankrotistunud Sammelselja suurim võlausaldaja tema abikaasa Signe Sammelselg, kellel on mehe vastu 30 miljoni kroonine nõue.
Sthenos Grupi advokaadi Arne Otsa selgitusel on tegu abieluvaralepingust ja sellega seotud kokkulepetest tuleneva väidetava nõudega, mida on pärast Guido Sammelselja suhtes pankrotiavalduse esitamist tunnustanud Guido ja Signe Sammelselja poolt kokkuleppeliselt valitud arbiiter oma otsusega. Ta lisas, et taoline arbiiter ei tegutse mitte üheski institutsionaalses kohtus ega vahekohtus.
Nii Sthenos Grupi ühe omaniku Rein Koovi kui ka Arne Otsa sõnul võib nõude sellisel ebaharilikul viisil lahendamise eesmärk olla Guido Sammelseljale ja temaga seotud isikutele kontrolli tagamine pankrotipesa ja menetluse kulgemise üle.
"Minuga rääkinud tuntud advokaadibüroode advokaadid ütlevad, et näevad esimest korda sellist süsteemi, kus pankrotiavalduse menetlemisega venitatakse ja venitatakse ning võidetud aja jooksul luuakse vahekohtulahenditega pankrotipessa nõudeid," rääkis Koov.
Advokaat: Centrale Holding Sammelseljaga seotud
Otsa sõnul esitas Signe Sammelselg Guido Sammelselja vastu nõude - ca 30 miljonit krooni -, pooltel tekkis vaidlus nõude üle ja vahekohus mõistis nõutud summa Signe kasuks välja. "Tagajärjeks on see, et Guido Sammelselja abikaasal on suurim ja pankrotimenetluses tunnustamist mittevajav nõue Guido Sammelselja vastu," selgitas Ots.
Otsa kinnitusel on Sammelseljaga otsesemalt või kaudsemalt seotud ettevõtted omandanud tema vastu nõudeid. See tähendab Otsa sõnul seda, et võlausaldajate üldkoosolekul on nende ettevõtete otsustel väga oluline kaal. Koov nentis, et umbes 70% nõuetest võib olla Sammelselja kontrolli all.
Signe Sammelselja 30 miljoni kroonisele nõudele järgneb suuruselt 28 miljoni kroonine nõue, mille Otsa sõnul esitas Guido Sammelseljaga seotud äriühing Centrale Holding OÜ. Ettevõtte juhatuse liige Taimar Kepp Äripäevaga rääkima ei soostunud, lubades ise ühendust võtta, kuid ei teinud seda.
Koov rääkis, et Centrale Holding ostis ära Sampo panga nõude Sammelselja vastu ning väidetavalt ka NG Investeeringute nõude. Sampo pank ütles, et ei saa pangasaladuse hoidmise kohustusest tulenevalt teemat kommenteerida. Sama kinnitas ka Swedbank.
Ettevõtja Jüri Käo ütles sekretäri vahendusel, et NG Investeeringud ei kommenteeri ajakirjandusele oma nõudeid.
Sthenose öeldu ei vasta tõele.
Guido Sammeselg, pankrotistunud ettevõtja Huvitav on asjaolu, et Centrale Holding ja Sammelselja maja miljoni krooni eest ostnud Firm Hand Management olid mõlemad veel mullu registreeritud Tallinna Lennuki tänavale, kuid on nüüdseks aadressi vahetanud. Äripäev on kirjutanud, et sama firma arvele on läinud ka Guido Sammelselja firma Beta Systems. Arne Ots lisas, et maja pakuti pankrotimenetluses varem miljonitesse kroonidesse küündivate nõuete katteks.
Pankrotitoimkonnal kahtlus kallutatuses
Guido Sammelselg eitas enda seost Centrale Holdingu ja Firm Hand Managementiga. Kui Äripäev palus Sammelseljal kommenteerida asjaolu, et Sthenos Grupp süüdistab teda võlausaldajate üldkoosoleku kontrollimises ja abikaasaga kahasse skeemitamises, ütles Sammelselg, et peale Sthenos Grupi on ka veel teised võlausaldajad, kelle huvidega tuleb arvestada, ja see ongi see, mis Sthenosele närvidele käib.
Ta kinnitas, et Sthenose öeldu ei vasta tõele. "Ma olen väga üllatunud, et Sthenos püüab oma masendust ajakirjanduses välja elada," ütles Sammelselg.
Pankrotitoimkond moodustati Centrale Holdingust, Signe Sammelseljast, Firm Hand Managementist ja Swedbanki esindajast ehk tekitati kaks erinevate huvidega leeri, rääkis Koov. "Meile tundub, et pankrotivõlgniku tegevus pankrotimenetluses on algusest peale suunatud sellele, et ise enda pankrotimenetlust kaudselt kontrollida," ütles Ots, lisades, et selle eesmärk võib olla kas midagi varjata või püüda pankrotimenetlus läbi viia nii, et ei märgataks, kus veel mingit vara või nõudeid olla võib.
Signe Sammelselg ütles, et tal on küll väga kurb kuulda, et inimesed mõtlevad temast selliseid asju, nagu eelpool kirjeldatud, kuid see on iga inimese vaba tahe. "Ma ei ole avaliku elu tegelane ja ma ei pea ajakirjandusele midagi kommenteerima," märkis Signe Sammelselg.
Kommentaarid
Alice Salumets, Signe Sammelselja esindaja, Alvin, Rödl ja Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat
Meie ei ole Signe Sammelselga esindanud nõuete aluseks olevates kohtuvaidlustes. Signe Sammelselg on Guido Sammelselja võlausaldaja nagu ka Sthenos Grupp ning mõlema nõuded tulevad kaitsmisele nõuete kaitsmise koosolekul - seetõttu on Sthenos Grupi esindaja väited spekulatiivsed ja enneaegsed ning kantud ilmselt eesmärgist kallutada lugejat nägema pankrotimenetluses skeemitamist juba enne, kui keegi olekski saanud oma seisukohti legaalses vormis esitada ja kaitsta.
Sthenos Grupi esindaja spekulatiivsed väited asjaolude kohta, millest tulenevad Signe Sammelselja nõuded Guido Sammelselja vastu, ei anna alust eelduseks, et Signe Sammelselja nõue pankrotimenetluses on põhjendamatu ja jääb kaitsmata.
Guido Sammelselg ei juhi Signe Sammelselja kaudu pankrotimenetlust: see toimub siiski pankrotihalduri poolt kohtuliku kontrolli all ja seaduse alusel.
Arvestades, et Sthenos Grupi esindaja väited viitavad soovile vaidlustada Signe Sammelselja nõuet, siis täiendavalt ei soovi me kliendi huvides kommentaare esitada.
Urmas Toome, Firm Hand Management OÜ juhatuse liige
Kuna pankrotitoimkond ei ole midagi otsustanud, siis on ennatlik Sthenos Grupi väide toimkonna erapoolikusest. Pankrotitoimkond kaitseb pankrotimenetluses kõigi võlausaldajate huve, valvab halduri tegevuse üle ja täidab muid seadusest tulenevaid ülesandeid. Ilmselt on Sthenos Grupp vääriti tõlgendanud pankrotiseadust ja eeldab, et pankrotitoimkonna liige esindab vaid konkreetse võlausaldaja huve. Võlausaldaja roll pankrotimenetluses piirdub tema osalemisega võlausaldajate üldkoosolekul.
mis on mis Centrale Holding OÜ
Juhatuse liige on Taimar Kepp. Ettevõtte asutaja ja osanik on OÜ Looman-AT, mille omanik on OÜ Hironymos kaudu Martin Krupp. Ettevõte asutati 2005. aastal.Firm Hand Management
Juhatuse liige on Urmas Toome. Kuni 2009. aasta märtsini oli ka selle firma juhatuse liige Taimar Kepp ning osanik OÜ Looman-AT. Nüüd omab firmat Landscape OÜ, mis OÜ Õigusbüroo M.O.B kaudu kuulub Urmas Toomele.
kronoloogia
Sammelselja äride jaoks oli mullu kehv aasta
*Jaanuar 2009
Eesti Raudtee katkestas Norby Telecomile fiiberoptilise kiu rentimise, sest telekomiettevõte oli teenuse eest üle poole miljoni krooni võlgu.Sthenos Grupi avaldusega Guido Sammelselja pankroti taotlemiseks liideti kohtus ka Skype'i loojate firma Ambient Sound Investments (ASI) OÜ taotlus. ASI esindaja sõnul võlgnes Sammelselg neile 8 miljonit krooni.*Veebruar 2009Pankrotihaldur Toomas Saarma tuvastas, et just sel kuul on võõrandatud Guido Sammelseljale kuulunud Hispaanias asunud kinnistud.*Märts 2009Sammelselg kirjutas oma Tallinnas Särgava alleel asuva kinnistu ja OÜ Beta Systemsi alles eelmisel päeval asutatud Firm Hand Management OÜ arvele. Sammelselg põhjendas Beta ümberregistreerimist aeganõudvate kohtuvaidlustega, mis ei lase tal firma juhtimisega tegeleda.Samal kuul müüs Norby Telekom WiMAXi traadita internetiteenuse pakkumiseks kasutatava raadiovõrgu tugijaamad Elion Ettevõtetele.*Juuni 2009Sammelselg müüs Norby Telekomist järele jäänud tükid telekommunikatsiooniettevõttele Linxtelecom ja ütles kohtus, et tahab end sealt laekuva rahaga käendustest vabastada.Pankrotihaldur Toomas Saarma nimetas Guido Sammelselja maksejõuetuks ja ütles, et tema kohustused ületavad kümme korda varade väärtuse.*September 2009Harju maakohus mõistis Sammelseljalt Sthenos Grupp OÜ kasuks välja 22,8 miljonit krooni, mis koosneb 19,6 miljoni kroonisest võlast, intressidest ja viivisest.*17. detsember 2009Harju maakohus kuulutas välja Guido Sammelselja pankroti.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Pärast seda, kui detsembri alguses jäi ostjate puudumisel oksjonil müümata pankrotistunud ettevõtja Guido Sammelselja kunstikogu, pandi teosed nüüd ükshaaval müüki.
Taas enampakkumisele läinud pankrotis suurärimehe Guido Sammelselja vara alghind ei langenud kuigivõrd, selgub sundmüügiportaalist varad.ee.
Registrid näitavad, et ärimees Guido
Sammelselg kirjutas 5. märtsil Särgava allee kinnistu ja osaühingu Beta Systems
eelmisel päeval asutatud firmale Firm Hand Management.
Loodetavasti ei vasta spekulatsioonid
ettevõtja Guido Sammelselja varade kantimise kohta tõele, ütles tänasel
kohtuistungil Ambient Sound Investmentsi esindav advokaadibüroo Luiga Mody Hääl
Borenius advokaat Marti Hääl.
Energia tootmise terviklahendustest, mis aitavad ettevõtetel energiakulusid kokku hoida, räägitakse aina rohkem. Kui seni soetati päikesepaneelid, et energiat toota ja ülejääk võrku tagasi müüa, siis nüüd kasutatakse targaks elektri tootmiseks ja tarbimise juhtimiseks lisaks akupankasid.