Homme annab Euroopa Komisjon hinnangu Islandi taotlusele alustada liitumiskõnelusi Euroopa Liiduga liitumiseks.
Positiivse otsuse korral ootab ees vähemalt kolm aastat kõnelusi, mis tekitavad vastakaid tundeid nii Islandil kui võivad takerduda iga ELi liikmesriigi vastasseisu taha, vahendab agentuur Bloomberg.
Enne liitumist tuleb Islandil lahendada kõik tüliküsimused ELi liikmesriikidega. Sealhulgas lahing kompensatsiooni üle Briti ja Hollandi hoiustajatele, kelle rahad jäid kinni Islandi Landsbanki pankroti tagajärjel. Euroopa riikide surve selles küsimuses on islandlaste õhinat ELiga liitumiseks jahutanud. Ka 60% Islandi ärimeestest jääks liidust pigem välja, näitavad läinud nädalal avalikustatud arvamusküsitluse tulemused.
6. märtsile on kavandatud rahvahääletus Briti ja Hollandi hoiuste kompenseerimise üle, mis tähendaks väikese saareriigi elanikele ränka maksukoormat.
Islandi liitumiskõnelused ELiga oleksid lühemad kui näiteks Horvaatial, kuna Island on juba üle võtnud 2/3 ELi seadustest ning võimaldab viisavaba reisimist enamikesse ELi riikidesse.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Danske Banki analüütiku Lars Christenseni sõnul seab Islandi presidendi tänane otsus välismaiste hoiuste kompenseerimise seadus vetostada ohtu IMFi abiprogrammi Islandile.
Islandi presidendi sõnul ei pea maksumaksjad korvama pankrotis Landsbanki brittidest-hollandlastest hoiustajate kaotuseid.
Missouri ülikooli professor Michael Hudson juhib täna ajalehes Financial Times avaldatud arvamusloos tähelepanu sellele, et võlg, mida Suurbritannia ja Holland Islandilt oma kodanike Islandi pangas kaotatud hoiuste hüvitamise eest nõuavad, käib 320 000 elanikuga saareriigile üle jõu.
Islandi välisminister Ossur Skarphedinsson
ütles, et riik loodab Euroopa Liidu liikmeks saada kolme aasta jooksul, kirjutas
Bloomberg.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.