Skandinaavlased on saanud ära kasutada siinset väikeinvestorite killustunud struktuuri ja tõsiseltvõetavate aktivistide puudumist, kes kas või kohtu või meedia kaudu üritaks juhtkonna käitumist väikeaktsionärisõbralikumaks muuta, kommenteeris Norma ostupakkumist Kawe Kapitali partner ja fondijuht Kristjan Hänni.
„Autoliv jätkab selgelt siin Baltimaade börsiettevõtetes Skandinaavia põhiaktsionäride valitud tavastrateegiat, mis on lähtunud eesmärgist väikeaktsionärid sobival hetkel välja osta,“ ütles Hänni.
Ta lisas, et ettevõtte juhtkond pole huvitatud siinse tütre turuväärtuse suurendamisest. „Sellele võib viidata näiteks ettevõtete kapitali struktuur, teiste aktsionäride jaoks ebamõistlik laenamine tütarfirmast põhiaktsionärile või oma aktsiate tagasiostmise vältimine olukordades, kus normaalselt toimiv börsifirma seda kindlasti teeks,“ sõnas Hänni.
Hänni sõnul on ainult aja küsimus, millal selline asi enam Baltimaades läbi ei lähe, sest õigusruum on siin pigem euroopalik.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Praeguse pakkumise juures saaks Autoliv puuduolevad Norma aktsiad ilusasti Norma enda raha eest ära osta.
Norma ligi 30protsendilise preemiaga üleostmine Autolivi poolt oleks justkui poolmuidu saamine, sest ettevõttel on praegu ligi 760 miljonit krooni kontol.
See on üsna vähetõenäoline, et Autoliv saaks vähem kui 90% Norma aktsiatest, lausus Autolivi asepresident Mats Ödman rahvusvahelise uudiskirjale news2biz.
Norma suuromanik Autoliv tegi täna hommikul kohaliku börsifirma väikeaktsionäridele ülevõtmispakkumise hinnaga 92,31 krooni, mis on 28,3% kõrgem Norma aktsia reedest sulgemishinnast (71,97 krooni).
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.