Monopolide ohjeldamise seadus alandab Tallinnas vee hinda 25 protsendi võrra, ütles Isamaa ja Res Publica Liidu liige Ken-Marti Vaher täna riigikogus.
Seaduse vastuvõtmine peaks vähendama Tallinna Vee tariifi umbes veerandi võrra ning paljude soojatootjate hinda ligi kümnendiku võrra, märkis Vaher seaduse esimesel lugemisel.
Tema sõnul sunnib seadus monopole tootmishindade alanemise korral hindu langetama. "Seadus paneb monopolidele tulukusele ranged piirmäärad ning konkurentsiametile täieliku kontrolli kõigi soojatootjate ja suuremate vee-ettevõtjate üle," rääkis Vaher.
IRLi liige ütles, et praegu Tallinna linnavalitsusega oma hinda kooskõlastava Tallinna Vee puhaskasum oli 2008. aastal 41 protsenti käibest ning pealinna vee-ettevõtte investeeritud varade tootlikkuseks on kujunenud ligi 20 protsenti.
"Täna ületab näiteks Tallinna Vee iga-aastane investeeritud varade tootlikkus mitmekordselt Euroopas Liidus aktsepteeritud 7-8%st piiri, mis tähendab, et vee tarbimine on tallinlastele põhjendamatult kallis ja muutub üha kallimaks," ütles Vaher.
Tema hinnangul tuleb riigil seada monopoolsetele ettevõtetele tänasega võrreldes oluliselt enam kohustusi, näiteks kohustada sooja- või gaasiettevõtteid alandama teenusehindu tarbijatele juhul kui maailmaturul langevad nimetatud tooraine hinnad.
"Olukord, kus näiteks gaasihind maailmaturul langeb, aga Eesti tarbijate soojaarved pidevalt suurenevad, on vastuvõetamatu. Monopoolsed ettevõtjad tuleb allutada riigi tõhusale järelevalvele," märkis ta.
Riigikogu majanduskomisjoni reformierakondlasest liikme Hannes Astoki sõnul oli komisjoni istungil arutelukoht, kas tulukuse määra peaks seaduses protsendiga määratlema või mitte.
"Peame seda teemat veel analüüsima just eeskätt vaatenurgast, et kui näiteks kaugkütte-ettevõtjate, gaasiettevõtjate ja elektriettevõtjate tegevust on võimalik reguleerida konkurentsiameti meetmetega ilma niisugust tulukuse piirmäära ette seadmata, siis kindlasti peaks analüüsima, kas see siis on kõigil või ei ole seda kellelgi," rääkis ta.
Keskerakonda esindava Kalev Kallo sõnul on mõned väiksemate keskuste omavalitsusjuhid, kus on samuti monopoolne vee- ja kanalisatsiooniteenuste pakkuv ettevõte, avaldanud muret, et seaduseelnõu võib hoopis teenuste hinda tõsta.
"Kuna me autorite ettekandjalt kuulsime terve ridamisi näiteid just Tallinna Vee kohta, mis viitab, et eelnõu on just nimelt Tallinna-kesksena planeeritud ja mõeldud, siis võib nendel kahtlustel alust olla," rääkis Kallo. Kuna eelnõus puudub igasugune sellekohane analüüs, siis on ka mul siinjuures väga raske poolt valida, lisas ta.
Majanduskomisjoni ettepanekul lõpetati IRLi, Reformierakonna ning roheliste fraktsiooni algatatud monopolide ohjeldamise seaduse eelnõu esimene lugemine. Teise lugemise eel võib muudatusettepanekuid esitada 23. märtsini.
Seotud lood
ASi Tallinna Vesi aktsia on kahe päevaga langenud Tallinna börsil 180,72 kroonilt 156,47 kroonini ehk 13,4%. Tegu on kiireima kahepäevase langustsükliga veefirma nelja ja poole aasta pikkuse börsiajaloo jooksul.
Konkurentsiamet ja õiguskantsler Indrek Teder tegelevad aktiivselt Tallinna veehinna kujunemise ja regulatsiooni küsimustega.
Ametnike huviorbiiti sattunud Tallinna Vesi on hea ettevõte, kes teenib järjekindlalt korralikku kasumit ja muuhulgas premeerib aktsionäre ka dividendidega.
Konkurentsiameti juht Märt Ots avaldas arvamust, et Tallinna Vee tulukuse määra hinnates nad midagi kahe silma vahele ei jätnud, kuna üldlevinud hinnaregulatsioonide aluseks võetav tulukuse määr arvutatakse ärikasumi ja investeeritud varade suhtest.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.