Tartu Ülikooli makroökonoomika professori Raul Eametsa sõnul on töötuse kasv mõjutanud tööpoliitikat: varem pandi suurt rõhku koolitusele, nüüd on esikohal kiired meetmed nagu palgatoetused, tööpraktika ja -harjutused.
Samuti on kasvanud sotsiaalsete töökohtade loomine, rääkis ta tänasel töökohtade loomise arutelul riigikogus.
Eamets jagas riigikogu kõnepuldis esitatud ettepanekud kolme kategooriasse. Esiteks kiire efektiga meetmed on sotsiaalsed töökohad, palgatoetused, tööpraktika, töötute klubid.
Keskpika perspektiiviga meetmetena nimetas Eamets koolitust, ümberõpet, ettevõtlustoetust, sotsiaalmaksuvabastust neile, kes võtavad tööle töötu, samuti korterelamute energiatõhususe programmi ning erinevaid ettevõtluse tugiprogramme.
Pikas perspektiivis avaldavad tööturule mõju tasakaalustatud eelarvepoliitika, ettevõtlusõpetuse viimine koolidesse, euro kasutuselevõtt ning haridusreform.
Eametsa sõnul ei tohiks päris kõrvale heita neist ühtki, vaid kriisi tingimustes on vajalik nimetatud meetmete vahel saavutada tasakaal.
Samuti esitas ta probleemide lahendamiseks konkreetsed ettepanekud nagu näiteks tööpoliitika meetmete laiendamine ka töötavatele inimestele ja osaajaga töötamise soodustamine. Eamets soovitas parema ülevaate saamiseks viia läbi monitooringuid ja tulemuste hindamist.
Riigikogus oli täna arutusel olulise tähtsusega riikliku küsimusena töökohtade loomine kui kriisist väljumise põhiküsimus. Ettekannetega esinesid Arengufondi nõukogu esimees Raivo Vare ja Rahvaliidu juht Karel Rüütli. Sõna võtsid ka Olga Sõtnik, Mai Treial, Marek Strandberg, Urmas Klaas, Jaanus Marrandi ja Lembit Kaljuvee.
Seotud lood
Tänane Eesti majanduse olemus ei too püsivat uut kasvu, ütles Arengufondi nõukogu esimees Raivo Vare täna riigikogus töökohtade loomise arutelul.
Keskerakond tahab alandada makse ettevõtetel, kelle tööjõukulud on kahe viimase aasta võrdluses oluliselt kasvanud.
Rahvaliit tegi täna riigikogus ettepaneku luua tööhõive küsimuste koordineeritud ja kompleksseks käsitlemiseks portfellita tööministri ametikoht.
5. novembri USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutuda investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiks Donaldi Trumpi võit mõjutada aktsiaturge kaubandus-, energia-, kaitse- ja tehnoloogiasektorites.
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele