Tallinna halduskohus otsustas reedel, et rahuldab Olari Taali kaebuse tema maine kohta küsimusi esitanud finantsinspektsiooni suhtes osaliselt.
Kohus otsustas tunnistada finantsinspektsiooni 24. novembri 2008 kiri õigusvastaseks osas, milles rikutakse süütuse presumptsiooni ja kasutatakse sõnastust, mis ei rõhuta Olari Taali fondivalitseja juhi kohale sobivuse küsimuses esitatud inspektsiooni seisukohtade esialgsust ja ümberlükatavust ning mis pole kooskõlas ärakuulamisõiguse tagamisele suunatud menetlustoimingu eesmärgiga, seisab halduskohtu otsuse resolutsioonis. Ülejäänud osas jäeti kaebus rahuldamata.
Menetluskulude katteks mõisteti finantsinspektsioonilt välja Olari Taali kasuks 50 000 krooni.
Taust
Ettevõtja Olari Taal andis finantsinspektsiooni kohtusse tema maine ammuse Daiwa afääri pärast kahtluse alla seadmise eest.
Finantsinspektsiooni selgitusel sai asi alguse EfTENi fondivalitseja tegevusloa taotlusest. Arutelu käigus jõuti järeldusele, et tollal EfTENi nõukogusse kuulunud Olari Taali laitmatu ärialase reputatsiooni küsimus nõuab täiendavat aega ning võib pikendada EfTENi loataotluse menetlust.
Finantsinspektsiooni selgitusel nõudis Olari Taali laitmatu ärialase reputatsiooni hindamine paratamatult täiendavat aega, arvestades kunagises Daiwa kaasuses varem läbi viidud menetlusi.
Taal lahkus nõukogust 3. detsembri 2008, EfTEN sai fondivalitseja tegevusloa 15. jaanuaril 2009. Finantsinspektsiooni kinnitusel saatsid nad loataotluse protsessis kirja "meile teadaolevate asjaoludega" nii EfTENile kui ka Olari Taalile. "Kokkulepe oli, et EfTENi advokaadid esitavad meie kirjale oma selgitused. Neid selgitusi ootame siiani - saime vaid kohtukutse," märkis inpektsioon.
Daiwa afääri kronoloogia
1997
Aasta lõpus emiteerib Hoiupank 700 miljonit krooni eest uusi aktsiaid.Panga kuus tippjuhti ostavad ligi pooled emiteeritavatest aktsiatest välja 345 miljoni krooni eest Hoiupanga Töötajate ASi (HTAS) nime all. Seltskonda kuuluvad Olari Taal, Heino Viik, Priit Haller, Aare Kilp, Juta Maar ning Marcel Vichmann.Summa kokkusaamiseks panevad pankurid esiteks kokku oma raha (väidetavalt kuulus suurem osa kogutud 127 miljonist kroonist Hoiupanga toonasele juhile Olari Taalile), lisaks laenavad Jaapani Daiwa pangalt 218 miljonit krooni.Laenu tagatiseks pandivad nad needsamad välja ostetavad Hoiupanga aktsiad, kusjuures annavad ka Daiwale veksli, et kui raha laenaja ei suuda võlga õigeaegselt tasuda, maksab selle kinni Hoiupank.1998Laenu tagasimakse tähtajaks suvel on Hansapank ja Hoiupank otsustanud ühineda ning bilansside auditeerimisega tuleb ka kahtlane laen välja.Hoiupanga nõukogu usaldab kogu asjaajamise panga peajuristile Marcel Vichmannile. Ülejäänud pankurid astuvad mängust välja, kinkides HTASi osalused Vichmannile.Juristi offshore-firma Coalgate Ltd saab volitused aktsiad Daiwalt välja osta. Selleks laenab pank võlakirja alusel firmale 225 miljonit krooni.Vichmann maksab laenu, kuid aktsiad kantakse uuesti Vichmannile kuuluvale HTAS-le, sest just HTAS oli need kunagi Daiwale ka pantinud.Vichmann jätab aktsiad endale, sest ainus, kes juriidiliselt vastutab, on maksuvabas riigis registreeritud Coalgate Ltd, kes oli Hoiupangale andnud sisuliselt katteta võlakirja.2000Juunis jätab prokuratuur kuriteo koosseisu puudumise tõttu kinnitamata Daiwa protsessiga seotud süüdistused Hoiupanga endistele juhtidele Olari Taalile, Heino Viigile ja Üllar Jaaksoole.Novembris pääsevad süüdistusest ka Juta Maar ja Aare Kilp.Detsembris saabub viimane kohtuotsus - Vichmann peab 200 miljoni krooni väärtuses aktsiatelt maksma Hansapangale 56 miljonit krooni. Järele jääb üle 140 miljoni krooni.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Olari Taali kohtus esindanud advokaat Toomas Vaher pidas positiivseks seda, et kohus osaliselt kaebuse rahuldas. Vaher rõhutas süütuse presumptsiooni aspekti, mis on tema sõnul kõige olulisem selles juhtumis.
Finantsinspektsiooni juhatuse liige Kilvar Kessler ütles osaliselt Olari Taali kaebused rahuldanud kohtuotsuse kohta, et kohunik nõustus peaaegu 100%liselt inspektsiooniga.
Finantsjärelevalve soovitas Olari Taalil lahkuda uue kinnisvarafondi EfTEN Capitali nõukogust. Solvunud ärimees viis asja kohtusse, kuid inspektsiooni juhatuse liikme Kilvar Kessleri sõnul ei ole nemad teadlikud, mida neile ette heidetakse.
Ettevõtja Olari Taal andis kohtusse tema maine ammuse Daiwa afääri pärast kahtluse alla seadnud finantsinspektsiooni, kes aga kunagise Hansapanga asutaja Jüri Mõisa hinnangul tegutseb õigesti.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.