Kaubanduskoja peadirektor Siim Raie tõdes, et vaja oleks kokku leppida reeglites, kuidas makseraskustesse sattunud koduomanikke on võimalik aidata.
"Kaubanduskoja arvates võiks võlakaitse seaduse eelnõu puudutada ainult koduomanike makseraskuseid. Üldiselt ma arvan, et ei võlgade ega võlausaldajate eest ei ole Eesti vabariigis vaja kedagi kaitsta – küll aga on vaja kokku leppida reeglites, kuidas makseraskustesse sattunud inimesi on võimalik makseraskustest välja aidata," märkis Raie.
Raie lisas, et ettevõtjate jaoks on olemas saneerimisseadus, pankrotiseadus – pankrotiseadus võtab täna arvesse ka füüsilise isiku puhul, kuidas kohustustest vabaneda läbi pankrotiprotsessi.
"Ma arvan, et oleks mõistlik, kui eraisikute puhul sarnaselt ettevõtjatele on selline saneerimisprotsess olemas. Aga see peab igal juhul tasakaalustatult arvesse võtma nii võlausaldajate kui võlgnike õigusi," nentis Raie.
Tema sõnul on võlgade mahakirjutamine kindlasti asi, mis võlgausaldajate poolt ei ole soovitud tulemus. Võlgasid saab maha kirjutada pankrotiprotsessi käigus, see täna kehtib Eesti vabariigis.
"Kõrvalnõuete nagu intresside, viiviste maha kirjutamine on läbirääkimiste küsimus. Saan aru, et ka pangaliit on asunud seisukohale, et küsimus on võla põhiosas," märkis Raie ja lisas, et riik ei tohiks anda vale sõnumit oma kodanikele, et võla põhiosast on mingi protsessi käigus lihtne vabaneda. "Ma arvan, et see oleks väga halb sõnum turumajandusele Eestis."
Raie sõnul on laenude omafinantseering üks viise kuidas riske maandada. "Iga võlausaldaja majanduskeskkonna või ka tingimuste olulise muudatuse puhul vaatab üle oma riskiastme ja vaatab üle kui suures osas ta vastutuse endale võtab ja kui suures osas laenuvõtjale seda vastutust jagab. Igal juhul ma kergekäeliselt ei suhtuks laenude omafinantseeringu tõstmise küsimusse," kommenteeris ta.
"Mida eelnõu juures veel täna pole, on võimalike mõjude analüüs. Eelnõu juures peaks olema seletuskiri ja mõjude analüüs. Mõjude analüüs, võiks arvesse võtta võimalikke väärkasutusi. Arvan, et parlament ei peaks sellist seadust uisapäisa vastu võtma, vaid menetlema seda väga põhjalikult ja mõjude analüüs oleks üks osa sellest," märkis Raie.
Seotud lood
Kui võlanõuete vähendamine muutub segasemaks, siis näen ohtu, et tekib palju pahatahtlikke petuskeeme võlgadest vabanemiseks, ütles Bigbanki juhatuse esimees Targo Raus.
Tööandjate keskliidu volikogu soovitab valitsuserakondadel loobuda IRLi juhtimisel välja töötatud võlakaitse seaduse eelnõu algatamisest täna Riigikogu õiguskomisjonis.
Täna läheb riigikogus esimesele lugemise võlakaitse seaduse eelnõu, mis annab võlgnikule õiguse saada kohtust võlaabi, kuid pangaliit leiab, et riik pole selleks veel valmis.
Neljapäeval läheb riigikogus teisele lugemisele võlgade ümberkujundamise ja võlakaitse seaduse eelnõu, mis annab muuhulgas kohtule voli võla kustutamiseks.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.