11. märtsil algas aknatootja Fenster Ehituse pankrotimenetlus. Mullu sügisel arestis maksu- ja tolliamet firmale kuuluva kinnisvara Kosel. Fensteri maksuvõlg küünib 4 miljoni kroonini, vaatamata probleemidele akende reklaamikampaania jätkub.
Meeldiv naishääl võtab Fenster Ehituse telefonil tellimusi vastu ja isegi ei maini, et ettevõte pankrotini pole palju jäänud. Kuid tuleb arvestada, et pangakaardiga maksta ei saa. "Parem sularahas," teatab ettevõtte töötaja.
Kuna Kose tehas on arestitud, toodab aknaid Rimeedia OÜ, kelle kodulehel on üleval Fenster Ehituse rekvisiidid. Akende valmistamise kohaks on seal nimetatud uus Kose tehas, kuigi fotodelt vaatab vastu ikka seesama Fensteri tehas.
Fenster Ehituse omanik Andrei Jepihhin telefonikõnedele ei vasta.
Rimeedia ainuomanik Janek Raap on ka Fenster Ehituse nõukogu liige. Ta teatas, et kavatseb Fensteri kaubamärgi ära osta ning seepärast ongi tema veebis üleval Fensteri info.
Ettevõtja lisas, et Fensterit tabanud pankrot ja sellega seotud negatiivne suhtumine teda ei häiri. "Isegi negatiivne reklaam on reklaam. Paari kuu pärast inimesed unustavad, et Fenster läks pankrotti. Meelde jääb ainult tuttav nimi. Ikka ju ostetakse seda, mida tuntakse," on Raap veendunud.
Veel hiljuti tegeles Rimeedia ainult akende edasimüügi, paigalduse ja väikese remondiga. Suurim käive oli ettevõttel 2006. aastal - üks miljon krooni -, suurim kasum 2005. aastal - 62 000 krooni.
Raap rääkis, et neil on tehas Lool, kus tänavu toodetakse 2000-3000 akent. Äriregistri andmeil muutis ettevõte aadressi tänavu 5. märtsil: varem oli firma registreeritud Mustamäe korterisse, nüüd Loo alevikku.
Ostusummat keeldus Raap avalikustamast, täpsustades, et kavatseb osta ainult kaubamärgi. "Praegu käivad läbirääkimised ning hind ei ole lõplikult paika pandud. Praegu on just õige aeg osta, kohe-kohe algab tõus," märkis ta.
Samas lükkas Raap ümber kuulujutu, et Fensteri probleemide tõttu jäid ettemaksu teinud kliendid akendest ilma. Raap väitis, et kaubamärgi üks ostutingimusi oligi see, et kliente ei peteta.
Varem eduka Fensteri pankroti põhjusena nimetas ta kriisi, mille eel tehti liiga suuri investeeringuid. Tema sõnul ehitas Jepihhin 50 miljoniga tehase, mis nüüd maksab 10-15 miljonit krooni.
Fensteri endise tarnija ASi Soudal juhataja Erlend Peenma põhjendas pankrotiavalduse esitamist sellega, et neil on täitmata lubadustest villand. "Kogu aeg tulime neile vastu, koostasime võla kustutamise graafikuid, isegi otsisime neile tellijaid, lootes, et siis nad maksavad. Kuid nad ei maksnud. Ja mitte ainult meile," selgitas ta.
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.