Mida teha, kui reisija, kes ostis endale reisipaketi ning valmistus minema puhkusereisile päikest nautima, on saanud reisilepingu ülesütlemisteate?
Reisilepingu ülesütlemist vääramatu jõu tõttu reguleerib võlaõigusseadus, seda nii enne reisi kui ka reisi ajal, ning annab reisijale ja ka reisikorraldajale õiguse öelda leping üles vääramatu jõu puhul. Lepingu ülesütlemisel vääramatu jõu tõttu kaotab reisikorraldaja õiguse reisitasule, kuid saab selle asemele nõudeõiguse reisija vastu, mis on suunatud osutatud teenuste mõistlikule hüvitamisele.
See, mis on osutatud teenus ja seega reisikorraldajale hüvitatav kulu, on tekitanud meedias juba vaidlusi.
Osutatud teenuse mõiste puhul tuleb lähtuda selle definitsioonist võlaõigusseaduses: reisiteenus on muu teenus, mis ei ole veo- või majutusteenuse kõrvalteenus ja mis moodustab reisiteenuste kogumist olulise osa. Seega on reisikorraldaja vastutav kõigi osateenuste eest, samuti reisi korralduslike küsimuste jms eest. Seega ei ole reisiteenus ja -kulu näiteks ainult majutus- ja veoteenus, vaid toodete komplekteerimine, hotellide broneerimine, reisijale viisa hanimine, samuti reisi organiseerimiseks tehtu ehk teenused, mis on osutatud juba enne reisi algust.
Kokkuvõtlikult: reisijal on õigus enda makstud reisitasu tagasi saada ja reisikorraldajail on õigus nõuda hüvitist kulutuste eest, mis ta on teinud juba enne reisi algust, kui see reis on üles öeldud vääramatu jõu tõttu.
Seotud lood
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.